Δευτέρα 06 Μαϊου 2024
Βόλος – ΑΕΚ 2-3: Με πέναλτι στο 93' «πέρασε» η Ένωση

Βόλος – ΑΕΚ 2-3: Με πέναλτι στο 93′ «πέρασε» η Ένωση

Η εύστοχη εκτέλεση του Άμραμπατ στο 93' έδωσε τους τρεις βαθμούς στην Ένωση

Η ΑΕΚ πήρε ένα σημαντικό διπλό, με 3-2 στο Βόλο, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νόρντιν Άμραμπατ στο 93′.

Η «Ένωση» πέτυχε την πρώτη της νίκη στη φετινή Super League, μετά την ισοπαλία με τον Πανσερραϊκό, αν και είχε μείνει με 10 παίκτες από νωρίς στο «Πανθεσσαλικό», πίεσε στο τέλος και από την άσπρη βούλα βρήκε τη λύση.

Δυνατά ο Βόλος, το γύρισε με 10 η ΑΕΚ

Ο Βόλος ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να προηγηθεί νωρίς με γκολ στο 8′ του πρώην παίκτη της «Ένωσης», Μίλος Ντέλετιτς, μετά από τραγικό λάθος γύρισμα προς τον Στάνκοβιτς από τον Μουκουντί.

Ο στόπερ της ΑΕΚ δεν υπολόγισε καθόλου καλά την πάσα που έκανε, ήταν πολύ αδύναμη και ο Σέρβος του Βόλου με ένα αριστερό πλασέ νίκησε τον Αυστριακό για το 1-0.

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τις στατικές φάσεις για να κάνει την ανατροπή στο «Πανθεσσαλικό». Ο Ελίασον με «γλυκό» χτύπημα έφερε την μπάλα στην πλάτη της άμυνας και ο Γιόνσον με δυνατό πάτημα σηκώθηκε ψηλά, έπιασε την κεφαλιά για να κάνει το 1-1 στο 32ο λεπτό.

Μόλις πέντε λεπτά μετά (37′), ο Στίβεν Τσούμπερ με ωραία εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-2 για τους «κιτρινόμαυρους», στέλνοντας την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Σιαμπάνη.

Το ημίχρονο έκλεισε χωρίς άλλες φάσεις με την «Ένωση» να κρατά τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους δεν είχε καθαρές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας.

Ο Ντέλετιτς πλήγωσε για δεύτερη φορά την ΑΕΚ, όταν στο 72′ βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και έπιασε ένα δυνατό αριστερό σουτ, νικώντας τον τερματοφύλακα της «Ένωσης» για το 2-2.

Ο Αλμέιδα αμέσως μετά το γκολ ισοφάρισης από την ομάδα της Μαγνησίας έκανε αλλαγές για να βοηθήσει την ομάδα του.

Οι παίκτες της ΑΕΚ ανέβασαν την πίεση τους, με τους Πινέδα και Άμραμπατ να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στον αγωνιστικό χώρο με το που μπήκαν.

Η πίεση της ομάδας του Αλμέιδα απέδωσε καρπούς, με την ομάδα του Μπράτσου να έχει οπισθοχωρήσει αρκετά.

Ο Μουκουντί πήρε την κεφαλιά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Κρούζλιακ, ο διαιτητής υπέδειξε την «άσπρη βούλα» και ο Νόρντιν Άμραμπατ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, ευστοχώντας στο 93′ και σφραγίζοντας την πρώτη νίκη της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα τη φετινή σεζόν.

Βόλος: Σιαμπάνης, Κίτσος (46′ Λούνα), Σιέλης, Ασλανίδης (46′ Κρούζλιακ), Άλχο, Τσοκάνης, Τρουιγιέ (75′ Γκλάβτσιτς), Κορνέτ (60′ Ενγκίν), Κόμπα, Ντέλετιτς, Μωραΐτης (71′ Μραζ).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Χατζισαφί (77′ Πινέδα), Μουκουντί, Βίντα, Ρότα, Γαλανόπουλος (73′ Σιμάνσκι), Γιόνσον, Τσούμπερ (68′ Αραούχο), Ελίασον (77′ Άμραμπατ), Μάνταλος, Πόνσε (68′ Ζίνι).

«Ο Ιωαννίδης βρίσκεται στην πρώτη θέση της μεταγραφικής λίστας της Σπόρτινγκ»

Νέο δημοσίευμα στην Πορτογαλία το οποίο αναφέρεται στο ενδιαφέρον της Σπόρτινγκ Λισαβόνας για τον Φώτη Ιωαννίδη