Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Ρόμα – Μίλαν 1-1: Χαμός στις καθυστερήσεις με… νικητές τους «ροσονέρι»

Το γκολ του Έιμπραχαμ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων φάνηκε να δίνει μία πολύ μεγάλη νίκη στη Ρόμα, αλλά ο Σαλεμέκερς είχε απάντηση και με το 1-1 κράτησε τη Μίλαν στην τετράδα.

Απίθανο φινάλε στο «Ολίμπικο» και όλα ανοιχτά για την τετράδα της Serie A!

Το ντέρμπι της Ρόμα με τη Μίλαν πήγαινε… σβηστά χωρίς σκορ προς το τέλος, αλλά ο Έιμπραχαμ αρχικά και ο Σαλεμέκερς στη συνέχεια, πέτυχαν από ένα γκολ στις καθυστερήσεις, με το 1-1 να κρατά τις δύο ομάδες ισόβαθμες στην τέταρτη θέση.

Οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους στο παιχνίδι το οποίο ήταν μοιρασμένο και δεν είχε την πολύ μεγάλη ευκαιρία.

Τα πάντα όμως έγιναν στις καθυστερήσεις όταν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Έιμπραχαμ έκανε το 1-0 με ωραίο πλασέ και φάνηκε να δίνει μία πολύ μεγάλη νίκη στη Ρόμα, αλλά η Μίλαν είχε την απάντηση.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Λεάο έκανε σένρτρα και ο Σαλεμάκερς με πλασέ στο πίσω δοκάρι έκανε το 1-1 που κρατά την ομάδα του εντός τετράδας.

Ρόμα: Πατρίσιο, Σπινατσόλα, Τσελίκ, Κούμπουλα (15’ Μποβέ, 89’ Καμαρά), Μαντσίνι, Μάτιτς, Ιμπάνιεθ, Πελεγκρίνι, Μπελότι (46’ Ελ Σααραουί), Έιμπραχαμ (90+8′ Σολμπάκεν).

Μίλαν: Μενιάν, Κίερ (73’ Καλουλού), Τομόρι (46’ Τιό), Καλάμπρια, Ερναντές, Κρούνιτς, Μπενασέρ (73’ Ντε Κετελάρ), Ντίαθ (56’ Σαλεμάκερς), Τονάλι, Λεάο, Ζιρού (88’ Οριγκί).

Μεγαλώνει ο μύθος του Ολυμπιακού: 42ος ευρωπαϊκός τελικός

O oργανισμός του Ολυμπιακού συνεχίζει να γράφει ιστορία και μετά την τεράστια επιτυχία της ομάδας χάντμπολ, έφτασε τους 42 ευρωπαϊκούς τελικούς.