Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Ολυμπιακός – Καρδίτσα 92-61: Στο ρελαντί πριν τον Ερυθρό Αστέρα

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης και με ένα ξέσπασμα στο φινάλε, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Καρδίτσας με σκορ 92-61 συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί του.

Ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε με σκορ 92-61 της Καρδίτσας στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League, συνεχίζοντας έτσι τη νικηφόρα πορεία του και πλέον στρέφει την προσοχή του στο ματς της Euroleague με τον Ερυθρό Αστέρα.

Οι Ερυθρόλευκοι δεν έπιασαν τα συνηθισμένα τους στάνταρ απόδοσης για περίπου 35 λεπτά, όμως στο τελευταίο κομμάτι με ένα ξέσπασμα μπόρεσαν να πάρουν μια μεγάλη διαφορά και να βάλουν τα μακρινά σουτ που τους… ταλαιπώρησαν αρκετά στα τελευταία ματς.

Κορυφαίος για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 18 πόντους, ο Κώστας Παπανικολάου πρόσθεσε άλλους 16 και από 11 πόντους ο Σάσα Βεζένκοφ με τον Τζορτζ Πάπας. Από την άλλη πλευρά, ο Ρομπέρτο Γκάλινατ είχε 17 πόντους και από 10 οι Σον Έβανς και Άλεξ Χάντερ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει. Από τα μέσα της περιόδου ο Ολυμπιακός βρήκε λίγο ρυθμό, καταφέρνοντας να πάει στο +4 (21-17), ωστόσο ένα 5-0 της Καρδίτσας έδωσε τη δυνατότητα στους Θεσσαλούς να πάνε στο +1 (22-21) με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +3 (23-26) και έδειχαν να πατούν καλά. Στη συνέχεια ακολούθησε ένα 13-0 των Ερυθρόλευκων με πρωταγωνιστή τον Λαρεντζάκη καταφέρνοντας να φτάσουν στο +10 (36-26) για πρώτη φορά στο ματς. Η Καρδίτσα απάντησε και μπόρεσε να μειώσει με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια και τους Πειραιώτες να προηγούνται με σκορ 38-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Καρδίτσα έμενε κοντά στον Ολυμπιακό δείχνοντας αρκετά καλά στοιχεία, με τους Ερυθρόλευκους να μην μπορούν να… τελειώσουν το ματς, ωστόσο να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα. Δύο μακρινά σουτ των Παπανικολάου και Κάνααν έδωσαν για δεύτερη φορά διψήφιο προβάδισμα στους Πειραιώτες με +11 (58-47).

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ για περίπου πέντε λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως από εκείνο το σημείο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ξέσπασαν, έβαλαν συνεχόμενα μακρινά σουτ, έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα και έτσι έφτασαν στο τελικό 92-61.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 38-32, 63-47, 92-61.