Δευτέρα 06 Μαϊου 2024
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 3-1: Νίκη πρωτιάς για την ομάδα της Θεσσαλονίκης

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-1 την ΑΕΚ και τερμάτισε πρώτος στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, έχοντας το απόλυτο πλεονέκτημα στα πλέι οφ.

Στο φίνις της κανονικής περιόδου (22η αγωνιστική) της Α1 γυναικών, ο ΠΑΟΚ «σφράγισε» την πρωτιά και το πλεονέκτημα της έδρας στη συνέχεια του πρωταθλήματος, επικρατώντας με 3-1 σετ της ΑΕΚ, η οποία προηγήθηκε! Η Ένωση, η οποία έχει κατακτήσει το Κύπελλο, πήρε την 2η θέση ενώ είδε να μπαίνει τέλος στο σερί 20 νικών που «έτρεχε» στο πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ, καθώς προηγήθηκε με 2-6, αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ να πάρει γρήγορα τάιμ άουτ. Οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν, αλλά η Ένωση ξέφυγε ξανά με 11-15, έχοντας ως επιθετική αιχμή τη Σίλβα. Ο ΠΑΟΚ μείωσε εκ νέου, αλλά η ΑΕΚ ήταν εκείνη που πήρε το σετ με 23-25.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ μπήκε εξαιρετικά εξασφαλίζοντας μάλιστα και μία διαφορά 7 πόντων (12-19). Αλλά υπέστη… μπλακ άουτ, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 20-19 και στο τέλος πήρε το σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ είχε την ψυχολογία στα ύψη και γι’ αυτό πήρε προβάδισμα με 8-6 και 18-14. Εν τέλει κατέκτησε το σετ με 25-21 εκ νέου.

Και στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά, αλλά η ΑΕΚ έμεινε κοντά (13-10). Μάλιστα, με τη Νίζετιτς πέρασε μπροστά (18-20), αλλά ο ΠΑΟΚ το γύρισε και επικράτησε με 26-24.

Τα σετ: 23-25, 25-21, 25-21, 26-24

Η «ανάκριση» του Έσε: Τι είπε για Μέσι, Μαραντόνα και Πελέ (vid)

Ο Έσε αποκάλυψε αρκετά πράγματα για εκείνον απαντώντας στο QnA που δημοσίευσε ο Ολυμπιακός στα social media.