«Περίπατος» της Μπάγερν (3-0) – Νίκη και για τη Ντόρτμουντ (0-2)

Η Μπάγερν Μονάχου είχε εύκολο έργο απέναντι στην Μπόχουμ της οποίας επικράτησε με σκορ 3-0, ενώ η Ντόρτμουντ πέρασε από την έδρα της Βέρντερ με σκορ 2-0.

Με φουλ… δράση ξεκίνησε η 20η αγωνιστική της Bundesliga, με την Μπάγερν Μονάχου με προχωρά με νίκη απέναντι στην Μπόχου. Οι Βαυαροί επιβλήθηκαν με σκορ 3-0 και παρέμειναν έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας ωστόσο πίσω τους την Ντόρτμουντ και την Ουνιόν Βερολίνου.

Το σκορ για τους πρωταθλητές άνοιξε ο Τόμας Μίλερ στο 41′, κάνοντας το 1-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν είχε άλλα δύο γκολ. Αρχικά με τον Κομάν να κάνει το 2-0 στο 64′ και στη συνέχεια με τον Γκνάμπρι να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στο 73′.

Ακόμα, η Ντόρτμουντ παραμένει στο κυνήγι των Βαυαρών μετά και την εκτός έδρας νίκη της με σκορ 2-0 επί της Βέρντερ Βρέμης. Έπειτα από ένα… άγονο πρώτο μέρος, οι Βεστφαλοί έκαναν το 1-0 με δράστη τον Μπινό-Γκίτενς στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης και ο Μπράντ απλούστευσε τα πράγματα στο 85′ για το 2-0.

Η Φράιμπουργκ συνεχίζει την εξαιρετική της φετινή πορεία, ανεβαίνοντας έστω και προσωρινά στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League, μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Στουτγκάρδης. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Φούχριχ στο 30′ για το 0-1, όμως οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το αποτέλεσμα στο δεύτερο μέρος. Ο Γκρίφο έκανε το 1-1 στο 60′ και ο ίδιος παίκτης με πέναλτι στο 84′ έκανε το 2-1.