Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 58-92: Ήττα για τις «ερυθρόλευκες»

Η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού δεν τα κατάφερε απέναντι στη Φενέρμπαχτσε και ηττήθηκε με σκορ 92-58 από τη Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ, με την τουρκική ομάδα να επικρατεί με σκορ 92-58 των «ερυθρόλευκων» στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Euroleague.

Tα κορίτσια του Θανάση Νίκλα έμειναν από νωρίς πίσω στο σκορ και στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε ένα σερί που θα τους έδινε τη δυνατότητα να κυνηγήσουν κάτι καλύτερο στο ματς και να διεκδικήσουν τη νίκη.

Κορυφαία για τις νικήτριες ήταν η Μπριάνα Στιούαρτ με 22 πόντους, ενώ επίσης καλή ήταν η Κέιλα ΜακΜπράιντ που πρόσθεσε άλλους 16. Από την άλλη πλευρά, για την ελληνική ομάδα, η Μέγκαν Γκούσταφσον είχε 16 πόντους, η Ευδοκία Σταμάτη 13 και η Άννα Σταμολάμπρου με 10 πόντους.

Ο Ολυμπιακός που αγωνίστηκε χωρίς τις Νικολοπούλου και Σπυριδοπούλου δεν μπόρεσε να ακολουθήσει την αντίπαλο η οποία στο ημίχρονο είχε πάρει διαφορά 26 πόντων (51-25).

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι με την Φενερμπαχτσέ να διατηρεί το προβάδισμα φτάνοντας στην νίκη με 92-58.

Διαιτητές: Γκιόργι (Ρουμανία), Γιούρτσεβιτς (Κροατία), Νταρά (Γαλλία)

Δεκάλεπτα: 15-25, 25-51, 40-69, 58-92

Ολυμπιακός: Μια φωτόλουστη χρονιά!

Το μότο των ιθυνόντων είναι «δεν σταματάμε να ονειρευόμαστε».