Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
«Διαστημική» Αταλάντα έβαλε οκτώ γκολ στη Σαλερνιτάνα (8-2)

Σε μία απίθανη ποδοσφαιρική παράσταση η Αταλάντα διέλυσε με 8-2 τη Σαλερνιτάνα και… βλέπει τετράδα.

Εάν βρει ρυθμό η Αταλάντα είναι ικανή να διαλύσει οποιονδήποτε αντίπαλο. Αυτό συνέβη απόψε στο Μπέργκαμο, όπου η ομάδα του Γκασπερίνι, μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Μπολόνια (2-1), «σκόρπισε» την Σαλερνιτάνα με 8-2 και παρέμεινε στο τιμ των ομάδων που θα δώσουν μάχη για την έξοδο στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι σκόραραν ό,τι ώρα ήθελαν και μέσα σε 36 λεπτά σημείωσαν πέντε γκολ! Δύο από αυτά, μάλιστα, πέτυχαν οι Κουπμάινερς και Χόιλουντ, οι οποίοι στις αρχές της εβδομάδας (9/01) είχαν χαρίσει στην Αταλάντα το «διπλό» στην έδρα της Μπολόνια (2-1).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο μέρος, όπου σκόραραν άλλες τρεις φορές. Το 8-2 είναι το μεγαλύτερο σε εύρος σκορ στην εφετινή Serie A.

Αταλάντα: Μούσο, Ρουτζέρι, Σκαλβίνι Τολόι (58’ Ντεμιράλ), Παλομίνο, Τζαπακόστα (58’ Ζορτέα), Ντε Ρόουν (46’ Έντερσον), Κοουπμάινερς, Μπογκά, Λούκμαν (81’ Μέλε), Χέιλουντ (64’ Σαπάτα_

Σαλερνιτάνα: Οτσόα, Λοβάτο (46’ Γιμπέρ), Μπράνταριτς, Πιρόλα (86’ Σαμπιά), Φάτσιο (72’ Ραντοβάνοβιτς), Κουλιμπαλί, Νικολούζι, Καντρέβα, Φιλένα (72’ Κάστανος), Πιόντεκ, Ντιά (72’ Μπνατσόλι).