Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 71-83: «Καθάρισε» ο Ράιλι

Με ρεσιτάλ τριπόντου, κυριαρχία στα ριμπάουντ και ασταμάτητο Ράιλι, ο ΠΑΟΚ νίκησε σχετικά εύκολα με 83-71 την ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια και την έπιασε στη βαθμολογία.

Κυρίαρχος και νικητής ο ΠΑΟΚ στα Λιόσια! Με τον Ράιλι να πραγματοποιεί απίθανη εμφάνιση, οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν με 83-71 της ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια και την έπιασαν στη βαθμολογία της Basket League με 6-4.

Ανώτερη η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη σχεδόν σε όλο το ματς, έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη αφού είχε πολύ μεγάλη ευστοχία έξω από τα 6.75 (13/30) ενώ μάζεψε 40 ριμπάουντ έναντι μόλις 27 της Ένωσης.

Αποκαλύψεις των Αμερικανών για Ολυμπιακό και Ντόρσεϊ

Ο Ράιλι με 23 πόντους και 5/7 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ενώ 17 πόντους είχε ο Χαντς. Για τους «κιτρινόμαυρους» ο Φρέιζερ πάλευε μόνος του και σταμάτησε στους 22 πόντους, αλλά δεν είχε αντίκρισμα η προσπάθειά του.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς και με την ώθηση του κόσμου της προηγήθηκε με 12-2 στα πρώτα τρία λεπτά. Εκεί τελείωσε και ο ενθουσιασμός της ομάδας του Ηλία Καντζούρη καθώς ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και κυριάρχησε στο ματς. Αρχικά ισοφάρισε (16-16, 7′) και στη συνέχεια πέρασε και μπροστά με +9 (29-38) χάρη στους Φράνκε και Ράιλι. Η Ένωση προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε για το 36-39 του ημιχρόνου.

Με Φλιώνη και Φρέιζερ η ΑΕΚ πέρασε μπροστά μετά από ώρα (47-45, 24′), όμως και πάλι ο ΠΑΟΚ είχε τον τρόπο του και γύρισε την κατάσταση για το 52-56 της τρίτης περιόδου. Ο Ράιλι είχε τη ψυχολογία και τα έβαζε από παντού, στέλνοντας την ομάδα του στο +11 (54-65, 33′), η Ένωση μείωσε σε 71-75 περίπου δύο λεπτά από το τέλος, αλλά δεν κατάφερε να συνεχίσει την αντεπίθεσή της και ο ΠΑΟΚ έφυγε με σπουδαίο διπλό από τα Λιόσια.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 36-39, 52-56, 71-83.

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φρέιζερ 22 (4), Φλιώνης 10, Μακγκρίφ 6, Μάντσεν 7, Γουίλιαμς 16 (1), Κόνιαρης, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος, Μαυροειδής, Παπαδάκης, Μίτσελ 5, Στρέλνιεκς 5 (1).

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Φράνκε 13 (2), Ράιλι 23 (5), Μαργαρίτης 7 (1), Σλαφτσάκης 6, Σαλούστρος 4, Χαντς 17 (2), Πόλεϊ 11 (3), Χρηστίδης 2, Κωνσταντινίδης, Σίμπερτ, Καλλιόντζης.

Με αυτήν την τιμωρία κινδυνεύει ο Αλμέιδα μετά την απίστευτη επίθεση στην Τούμπα (vid, pics)

Δείτε με τι τιμωρία κινδυνεύει ο Ματίας Αλμέιδα, σύμφωνα με το άρθρο 10 του Πειθαρχικού Κώδικα της ΕΠΟ, μετά την απίστευτη επίθεση σε άνθρωπο της ΔΕΑΒ.