Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3-1: Ανώτερη η Ένωση, πήρε το ντέρμπι

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ που επικράτησε με 3-1 του Παναθηναϊκού στο ντεμπούτο του Γιουνούς Οτσάλ στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο.

Με μία σπουδαία νίκη συνδυάστηκε το ντεμπούτο του Γιουνούς Οτσάλ στον πάγκο της ΑΕΚ. Η Ένωση ήταν ανώτερη από τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής στη Volley League γυναικών και επικράτησε με 3-1 σετ, παίρνοντας ώθηση από τον κόσμο της που γέμισε το κλειστό «Απόστολος Κόντος» της Νέας Φιλαδέλφειας.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-1, αλλά οι «πράσινες» αντέδρασαν (6-7) και το ματς πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 23-23 όπου η ΑΕΚ πήρε δύο σερί πόντους και έφτασε στο 1-0 με 25-23.

Στο δεύτερο ο Παναθηναϊκός μπήκε μεταμορφωμένος, προηγήθηκε γρήγορα με + (0-4) και η ΑΕΚ δεν κατάφερε ποτέ να επιστρέψει στο ματς, με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν εύκολα στο 1-1 (15-25).

Το πιο καθοριστικό σετ στο ματς ήταν το τρίτο. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +3 (16-19) και φάνηκε να ελέγχει την κατάσταση, αλλά η Ένωση έκανε ένα σερί 7-0 για το 23-19 και πήρε το σετ με 25-20.

Έχοντας πλέον την ψυχολογία με το μέρος της η ΑΕΚ κυριάρχησε απόλυτα στο τέταρτο σετ, προηγήθηκε με 13-5 και έφτασε στο 3-1 με το επιβλητικό 25-12.

Τα σετ: 25-23, 15-25, 25-20, 25-12.

Άρης – Ολυμπιακός 1-1: Ο Ολυμπιακός μπορούσε, ο διαιτητής δεν ήθελε

«Χειρουργείο» του Ολυμπιακού στο Κλεάνθης Βικελίδης, με τον διαιτητή να σταματάει με το έτσι θέλω τους Ερυθρόλευκους.