Ολυμπιακός – Παρτιζάν 87-58: Λάρυ… κινγκ στο ΣΕΦ, ισοπέδωσε την Παρτιζάν του Ομπράντοβιτς

Με πρωταγωνιστή, στο δεύτερο ημίχρονο, τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο Ολυμπιακός πήρε μια μεγάλη νίκη με 87-58 απέναντι στην Παρτιζάν, στο ΣΕΦ για την 7η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 87-58 της Παρτιζάν στο ΣΕΦ και επέστρεψε στις νίκες και στις εξαιρετικές εμφανίσεις στη Euroleague, με τους «ερυθρόλευκους» να πετυχαίνουν την 5η νίκη τους στη διοργάνωση. Τρομερό δεύτερο ημίχρονο από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη που τελείωσε το ματς με 14 πόντους, τους δέκα στην τρίτη περίοδο.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν για ακόμα ένα βράδυ σε καλή επιθετική βραδιά, η διαφορά απόψε όμως έγινε μέσα από την άμυνά τους, κρατώντας τους Σέρβους μόλις στους 58 πόντους.

Ξεκίνησε δυνατά ο Ολυμπιακός

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση έχοντας εξαιρετικά ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς. Με τον Κάνααν να έχει ρυθμό επιθετικά και τον Βεζένκοφ να ακολουθεί, ο Ολυμπιακός βρέθηκε από νωρίς κοντά σε διψήφια διαφορά (11-2), μόλις στο τέταρτο λεπτό. Με τον Πάντερ να ξεκινάει μουδιασμένος, ο Νάναλι ήταν εκείνος που έπαιρνε τις επιθέσεις για τους Σέρβους, με τους Παπανικολάου και Κάνααν ωστόσο να «πυροβολούν» έξω από τα 6,75μ. και να φτάνουν τη διαφορά στο +10 (19-9). Ενάμισι λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, πέρασε στο παρκέ για πρώτη φορά και ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ενώ με ένα καλάθι του Πάντερ, το δεκάλεπτο έκλεισε τελικά με τους Πειραιώτες να προηγούνται με 8 (22-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασαν τη διαφορά στο +12 (30-18) ένα σερί 7-0 όμως από τους φιλοξενούμενους του έβαλε και πάλι στην εξίσωση του παιχνιδιού. Με τον Σλούκα σε ρόλο δημιουργού αλλά και εκτελεστή, ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά στα επίπεδα των 10 πόντων (45-34), στην τελευταία κατοχή ωστόσο οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν εκτέλεσαν σωστά την οδηγία από το τάιμ άουτ του Έλληνα κόουτς και δέχτηκαν όχι ένα, αλλά δύο καλάθια σε μικρό διάστημα για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 45-38.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 45-38, 68-54, 87-58

«Δεν περίμενα να ζήσω τέτοιο πάθος» – Τρελάθηκε ο Μεντιλίμπαρ με την υποδοχή στο «Βενιζέλος»

Ο Ισπανός τεχνικός του Ολυμπιακού ζει ένα όνειρο στο μεγάλο λιμάνι και δεν κρύβει τον θαυμασμό του για τους οπαδούς των «ερυθρόλευκων»