Λαύριο – ΑΕΚ 67-84: «Καθάρισε» στην τέταρτη περίοδο η Ένωση

Πραγματοποιώντας μια εξαιρετική τέταρτη περίοδο, η ΑΕΚ επιβλήθηκε του Λαυρίου με σκορ 84-67, και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας εκτός έδρας του Λαυρίου με σκορ 84-67, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Basket League.

Η Ένωση διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως στην τέταρτη περίοδο ξέσπασε και έφτασε σε μια πολύ άνετη νίκη. Έτσι οι «κιτρινόμαυροι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 4-1, ενώ οι «μεταλλωρύχοι» παραμένουν ακόμα δίχως νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κάμερον ΜακΓκριφ με 17 πόντους, ενώ από 15 είχαν οι Κένι Γουίλιαμς και Αλέξάντερ Μάντσεν. Από την άλλη πλευρά, 18 είχε ο Αρ Τζέι Κόουλ και 15 ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να χτίζει σιγά-σιγά μια μικρή διαφορά, βάζοντας έτσι δύσκολα στο Λαύριο με το… καλημέρα. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την απόδοσή τους στη δεύτερη περίοδο, όμως δεν μπόρεσαν μειώσουν περισσότερο και έτσι η Ένωση πήγε στα αποδυτήρια στο +6 (39-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Λαύριο συνέχισε να πιέζει και κατάφερε να πλησιάσει στους τέσσερις πόντους στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου. Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη δεν είχαν όρεξη για… αστεία και με επιμέρους 26-13 εκτόξευσαν τη διαφορά ακόμα και στους είκοσι πόντους, παίρνοντας εν τέλει το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 33-39, 54-58, 67-84.

Οριστικό: Απορρίφθηκε το αίτημα της Φενέρμπαχτσε πριν τον Ολυμπιακό

Οριστική απόφαση για τον αγώνα Σούπερ Καπ της Φενέρμπαχτσε πριν τα ματς με τον Ολυμπιακό για το Europa Conference League