Λεβαδειακός-Ατρόμητος 2-1: Πρώτη νίκη για την ομάδα του Βέλιτς

Εκανε… σεφτέ ο Λεβαδειακός. Η ομάδα του Βέλιτς έκαμψε την αντίσταση (2-1) του Ατρομήτου, φτάνοντας στο πρώτο του τρίποντο στο εφετινό πρωτάθλημα.

Επρεπε να φτάσουμε στη 10η αγωνιστική για να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα ο Λεβαδειακός.

Η ομάδα του Γιάσμινκο Βέλιτς γεύτηκε για πρώτη φορά τη… χαρά της νίκης, καθώς επικράτησε εντός έδρας του Ατρομήτου με 2-1.

Με το πρώτο τρίποντο στη σεζόν, η ομάδα της Λιβαδειάς προσπέρασε τον Ιωνικό στο βαθμολογικό πίνακα της Super League, φτάνοντας τους 6 πόντους. Από την άλλη, οι Περιστεριώτες γνώρισαν την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους, παραμένοντας στην 8η θέση της κατάταξης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, ανοίγοντας το σκορ στο 25ο λεπτό. Συστημένη σέντρα του Τσάπρα, κεφαλιά του Νίκα και 1-0 για τον Λεβαδειακό.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν στη συνέχεια την κατάσταση και με τον Ρομπάιγ στο 65ο λεπτό έγραψαν το 1-1. Ο άσος του Ατρομήτου βρήκε χώρο, κατέβασε ιδανικά τη μπάλα και με σουτ έξω από την περιοχή ισοφάρισε.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Λιάγκας, Βρακάς (87’ Τζημόπουλος), Μπαχανάκ, Νίκας, Μεχία (56’ Σκβάρκα), Μουτίνιο, Χάμοντ, Πέτρε (56’ Λούα Λούα).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαϊας, Σουάρεθ, Ντε Μποκ, Έρλινγκμαρκ (63’ Φριτζόνσον), Γκονζάλες, Κουέν (84’ Κωτσόπουλος), Κλωναρίδης, Ρομπάιγ, Κιάρτανσον (63’ Τζαβίδας).

Μπακς: Παραμένει εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, χάνει και το Game 3 με τους Πέισερς

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο θα αγωνιστούν οι Μπακς κόντρα στους Πέισερς, στο τρίτο ματς της σειράς των Play-offs, όπως ανακοίνωσαν επίσημα τα «Ελάφια»