Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Και όμως αποκλείστηκε στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός – Τον χτύπησε και η «κατάρα» του Μπουζουάρ

Δεν ήταν μόνο η ισοφάριση της Φράιμπουργκ στο 90΄+3΄. Έγιναν μαγικά και στη Γαλλία.

Κανονική «κατάρα» αυτή που πληρώνει φέτος ο Ολυμπιακός στις καθυστερήσεις των αναμετρήσεων των κυπέλλων Ευρώπης.

Και το αποκορύφωμα φυσικά απόψε όταν μέσα σε δύο τέτοια λεπτά τα έχασε όλα.

Τη νίκη στη Γερμανία επί της σπουδαίας Φράιμπουργκ (1-1), αλλά και το δικαίωμα να διεκδικήσει την πρόκριση στους «24» του Conference League μέσω όσων συνέβησαν στο «Μπουζουάρ» της Ναντ. Εκεί όπου οι Γάλλοι νίκησαν τη Καραμπάγκ στο 90΄+5΄ με σκορ 2-1.

Ήταν ως το 90’+3′ ο Ολυμπιακός στους 4 βαθμούς όσους ακριβώς και η Ναντ. Έπεσε σε εκείνο το σημείο στους 2 βαθμούς, αλλά και πάλι ήταν στο «κόλπο» από τη στιγμή που στη Γαλλία υπήρχε ισοπαλία. Και ήρθε η μαχαιριά στο 90’+5′. Το γαλλικό γκολ που έκλεισε οριστικά κάθε συζήτηση για τον πρωταθλητή Ελλάδας. Στους 2 βαθμούς ο Ολυμπιακός, στους 6 η Ναντ που είναι τρίτη. Δεν έχει πλέον καμία σημασία το μεταξύ τους αντάμωμα στις 3/11 στο Καραϊσκάκη.

Και το ακόμη χειρότερο της υπόθεσης; Η Ναντ δεν νίκησε πρώτη φορά φέτος στο «Μπουζουάρ» με αυτόν τον τρόπο. Είχε νικήσει έτσι και τον Ολυμπιακό στη πρεμιέρα: 2-1 με γκολ στο 90’+3′. Γκολ που είχε ξεκινήσει από ένα ξεκάθαρο επιθετικό φάουλ στον Αμπουμπακάρ Καμαρά.

Έμελλε λοιπόν αυτά τα τρία γκολ στις καθυστερήσεις να κρίνουν τα πάντα σε αυτόν τον όμιλο για τον Ολυμπιακό. Και να συνεχίσουν την ίδια πικρή ιστορία που εξελίσσεται από το καλοκαίρι: 1-1 στη Χάιφα με τη Μακάμπι με τον Χαζίζα να ισοφαρίζει στο 90’+2′, 2-2 στη Μπρατισλαβα με τη Σλόβαν να στέλνει το ματς στην παράταση με γκολ του Σάπονιτς στο 90’+2′, 1-1 με τον Απόλλωνα Λεμεσού στο Φάληρο και παράταση με γκολ του Πίττα στο 90′. Αν είναι δυνατόν…

Μπάγερν Μονάχου – Άρσεναλ 1-0: Ο Κίμιχ έστειλε τους Βαυαρούς στα ημιτελικά

Η γκολάρα του Κίμιχ ήταν αρκετή για την Μπάγερν που νίκησε με 1-0 την Άρσεναλ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League.