Χάαλαντ, εσύ σούπερ σταρ: Διπλό… χτύπημα και νέο «τρελό» στατιστικό (pic, vid)

Εχει πάρει… φωτιά ο Έρλινγκ Χάαλαντ.

Ασταμάτητος ο Ερλινγκ Χάαλαντ με τη φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι!

Οι «Πολίτες» του Πεπ Γκουαρντιόλα έχουν πάρει αέρα δύο τερμάτων στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Μπράιτον, με τον Νορβηγό killer να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Ο 22χρονος παίκτης έχει βάλει στα δίχτυα τους φιλοξενούμενους και με δυο γκολ, οδηγεί τους πρωταθλητές σε ακόμη ένα τρίποντο στην εφετινή Premier League.

Αρχικά, στο 21ο λεπτό, ο Χάαλαντ άνοιξε το σκορ μετά από απίθανη ασίστ του Εντερσον! Ο τερματοφύλακας της Σίτι είδε την κίνηση του Χάαλαντ, το «θωρηκτό» κατέβασε ωραία την μπάλα, έριξε στο χορτάρι έναν αμυντικό και έγραψε το 1-0.

Ο χαρισματικός επιθετικός των «Πολιτών» δεν σταμάτησε εκεί και λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, σκόραρε από την άσπρη βούλα για το 2-0.

Ο Χάαλαντ σπάει όλα τα κοντέρ, έχει ήδη φτάσει τα 22 γκολ την εφετινή σεζόν, ενώ γίνεται και ο πρώτος παίκτης της Σίτι που σκοράρει για 7ο συνεχόμενο εντός έδρας ματς μετά τον Κουν Αγκουέρο τον Φεβρουάριο του 2018. Μυθικά πράγματα από το Νορβηγό, που έχει βαλθεί να… τρελάνει κάθε στατιστική κατηγορία στο Νησί.

Το πρώτο γκολ της Σίτι με τον Νορβηγό killer:

Ολυμπιακός: Σίνα, Μουζακίτης και Χαράλαμπος Κωστούλας στην καλύτερη 11άδα του Youth League

Τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συμπεριλήφθηκαν από την ιστοσελίδα Football talent Scout στην καλύτερη 11άδα της διοργάνωσης.