Νίκη Λευκάδας – Ολυμπιακός 56-69: Πέρασαν «αέρα» οι «ερυθρόλευκες»

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στη Λευκάδα, επικρατώντας με σκορ 69-56 της Νίκης και κάνοντας το 3/3 στην εκκίνηση του πρωταθλήματος.

Νικηφόρα πέρασε από τη Λευκάδα η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, κάνοντας το «τρία στα τρία» στο πρωτάθλημα. Οι νταμπλούχες Ελλάδας επικράτησαν με 69-56 της Νίκης Λευκάδας εκτός έδρας, για την 3η αγωνιστική της Α1 και διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους στο 3-0.

Τα κορίτσια του Μάρτινς Ζίμπαρτς κυριάρχησαν κόντρα στις γηπεδούχες, προηγήθηκαν με +21 (24-45) στο πρώτο ημίχρονο και με πρώτη σκόρερ την Γκούσταφσον με 15 πόντους (13 η Σταμολάμπρου, 13 η Σταμάτη, 12 η Σουκ), έφυγαν με το θετικό αποτέλεσμα από το νησί του Ιονίου, πανηγυρίζοντας το πρώτο τους «διπλό» στο φετινό πρωτάθλημα.

Με την εκτός έδρας νίκη επί της ομάδας της Λευκάδας, για την 3η «στροφή» της Α1, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν τις έξι νίκες, σε ισάριθμα ματς, σε Ελλάδα και Ευρώπη!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-2, με δύο εύστοχες βολές της Αγιούσο (6:05) και με τρίποντο της Σταμάτη (5:18), ξέφυγε με +6 (4-10) από την Νίκη. Η Γκούσταφσον, με λέι απ (2:59), έκανε το 14-6, με τις νταμπλούχες Ελλάδας να «ανεβαίνουν» στο +10 (6-16), με ντράιβ και καλάθι της Αγιούσο (2:24). Η ομάδα της Λευκάδας πλησίασε στους τέσσερις πόντους, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 16-12.

Με τζαμπ σουτ της Γκούσταφσον (7:25), οι «ερυθρόλευκες» πήραν και πάλι «αέρα» οκτώ πόντων (12-20). Η Αμερικανίδα σέντερ σκόραρε ξανά, αυτή τη φορά με τρίποντο (6:14), κάνοντας το 23-14, ενώ ήταν αυτή που έκανε και το 25-14 για τον Ολυμπιακό! Οι νταμπλούχες Ελλάδας συνέχισαν με πατημένο το «γκάζι» και έφτασαν στο +21 (22-43), με τρίποντο της Σταμάτη 36 δευτερόλεπτα για το ημίχρονο! Έτσι, με δύο βολές της Σταμολάμπρου (0:01), τα κορίτσια του Ζίμπαρτς πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 21 πόντων (24-45) από τη γηπεδούχο ομάδα.

Στο 8:01 της τρίτης περιόδου, η Γκούσταφσον πέτυχε ένα ακόμα καλάθι, κρατώντας το +21 (28-49) των «ερυθρόλευκων», με την ομάδα της Λευκάδας να μειώνει σε 49-32 (6:13). Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, έφτασε στο 57-37, με την Σπυριδοπούλου (2:07), με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με +18 (39-57).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (9:04), η Φουράκη μείωσε σε 57-41 για τη Λευκάδα, με την Σουκ να «απαντάει», με δύο βολές (8:48), για το 59-41 των νταμπλούχων, ενώ η Σταμολάμπρου ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +20 (41-61, 7:43). Η Νίκη μείωσε σε 63-50 (4:54), η Αγιούσο σκόραρε, για το 67-52 (1:58) του Ολυμπιακού, με το ματς να ολοκληρώνεται με 69-56.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 24-45, 39-57, 56-69

Έξαλλοι στη Μακάμπι: «Λέει ψέματα ο Αταμάν»

Πηγή της Μακάμπι απαντά σε όσα της προσάπτει ο Εργκίν Αταμάν.