Μακάμπι – Ζάλγκιρις 84-83: Ζορίστηκε, αλλά έκαμψε την αντίσταση της Ζαλγκίρις η Μακάμπι

Η Μακάμπι γλύτωσε το… χαρακίρι, επικρατώντας τελικά με 84-83 της Ζαλγκίρις στο Τελ Αβίβ.

Με το… ποδαρικό ξεκίνησε την εφετινή της περιπέτεια στην Euroleague η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Οι Ισραηλινοί μπορεί να αγχώθηκαν, αλλά τελικά, κατάφεραν να επικρατήσουν της Ζαλγκίρις με 84-83.

Με νέο ρόστερ και νέο προπονητή η Μακάμπι, στηρίχθηκε στη δημιουργία του Λορέντζο Μπράουνκ και στο σκοράρισμα του Γουέιντ Μπάλντουιν για να κάνει δικό της το ροζ φύλλο της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν… φορτσάτοι,  σκοράροντας 19 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο (4/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ για ένα λάθος).  Η Ζαλγκίρις «απάντησε» στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάει με προβάδισμα δύο πόντων στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η διαφορά για τη Μακάμπι έγινε στο 3ο δεκάλεπτο. Εκεί που σημείωσε 25 πόντους, δείχνοντας στους Λιθουανούς ποιος είναι το αφεντικό του ματς (67-61).

Οι γηπεδούχοι του Κάτας διατηρούσαν το προβάδισμα, με τη Ζαλγκίρις όμως να μην το βάζει κάτω στην τελευταία περίοδο. Κάπως έτσι το ματς εξελίχθηκε σε… θρίλερ, με τους φιλοξενούμενους να περνούν μπροστά στο 1:27 (82-83). Αυτός που έδωσε τη λύση και τη νίκη στη Μακάμπι ήταν ο Ποίθρες. Με δυο εύστοχες βολές έγραψε το 84-83 και το ροζ φύλλο κατέληξε σε ισραηλινά χέρια.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-27, 46-48, 67-61, 84-83

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Μπράουν 13 (1 τρίποντο, 11 ασίστ), Μπάλντουιν 15 (3), Μάρτιν 3, Μένκο 5, Ντιμπαρτολομέο 2, Χίλιαρντ 8 (2), Χόλινς 2, Πόιθρες 12 (4/6 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Νίμπο 8 (4/7 δίποντα), Κόλσον 16 (6/7 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Έβανς 17 (1), Λεκαβίτσιους 10 (3/5 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χέιζ 16 (7/9 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Σμιτς 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Μπιρούτις, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 8 (4/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ντίμσα 13 (3), Κάβανο 2, Μπουτκεβίτσιους 5, Ουλάνοβας 3

Έφερε τη σειρά στα ίσια με μπρέικ το Μαϊάμι (vid)

Οι Χιτ σόκαραν τους Σέλτικς, καθώς επικράτησαν με 111-101 στη Βοστώνη και έφεραν στα ίσια (1-1) τη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs.