Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Oλυμπιακός Κ17: Πεντάρα στον Απόλλωνα Σμύρνης και 3 στα 3

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο του Απόλλωνα Σμύρνης με 5-1, πετυχαίνοντας έτσι την τρίτη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα.

Νίκη με ευρύ σκορ πέτυχαν για ακόμα μία φορά οι Έφηβοι του Ολυμπιακού, οι οποίοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον Απόλλωνα Σμύρνης να πιστέψει στο θετικό αποτέλεσμα.

Οι Πειραιώτες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, ανοίγοντας τον χορό των γκολ με τον Πνευμονίδη, για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα ο Δαρβίρας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να γράψει το 2-0.

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 26′ ο Κωστούλας κινήθηκε έξυπνα στην πλάτη της άμυνας, πέρασε και τον τερματοφύλακα και σκόραρε για το 3-0.

Στο 32′ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 3-1. Η αντίδραση όμως του Ολυμπιακού ήταν άμεση αφού στο 33′ ο Λιατσικούρας, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1 μετά από ασίστ του Κωστούλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία, με τον Λιατσικούρα να διαμορφώνει το τελικό 5-1, έπειτα από γύρισμα του Λίγδα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Μαυρογενίδης): Κουράκλης, Κουτσόπουλος, Αλαφάκης, Πλειώνης (46′ Παναγάκος) , Δάμα (63′ Κτένας), Φίλης, Τουφάκης (63′ Σουλιανιάκου), Λιατσικούρας, Κωστούλας, Δαρβίρας (46′ Λίγδας), Πνευμονίδης (63′ Σούφκα).

Φοβερό βίντεο: Η γκολάρα του Μπακούλα από την κερκίδα!