«Πάτησε» κορυφή η Ουνιόν (0-1)

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα (αποβολή, χαμένο πέναλτι, αυτογκόλ), η Ουνιόν κατάφερε να επικρατήσει στην έδρα της Κολωνίας με 1-0 και να ανέβει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Η Κολωνία υποδέχτηκε την Ουνιόν Βερολίνου για την 6η αγωνιστική της Bundesliga, με την ομάδα της πρωτεύουσας να παίρνει τη νίκη που την ανέβασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 14 βαθμούς, με τη Φράιμπουργκ που έχει 12 να υποδέχεται αυτή την ώρα την Γκλάντμπαχ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με αυτογκόλ του Χίμπερς, έπειτα από γύρισμα του Μπέκερ. Στο 10′ η Ουνιόν έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, με τον Σιμπατσέ να αστοχεί από την άσπρη βούλα, ενώ 4 λεπτά αργότερα ο Μπέκερ σκόραρε αλλά είδα το VAR να του ακυρώνει το γκολ.

Στο 22ο λεπτό ο Σβέμπε έσωσε μετά από συρτό σουτ του Μπέκερ και στο 25’ η κεφαλιά του Σιμπατσέ έφυγε μόλις έξω ενώ στο 29’ ήταν η σειρά του Γκριλ να σώσει μετά από σουτ του Μάινα.

Στο δεύτερο μέρος ο Τρίμελ απείλησε στο 58′ ενώ στο 75′ το σουτ του Πάντοβιτς πέρασε λίγο έξω. Στο 81′ η Κολωνία έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κίλιαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Κολωνία: Σβέμπε, Σμιτς (62’ Σίντλερ), Χίμπερς, Πέντερσεν (62’ Λιούμπιτσιτς), Κίλιαν, Κάιντς (75’ Τίελμαν), Έκτορ, Σκιρί, Μάινα (85’ Ανταμιάν), Μαρτέλ, Ντίετς (46’ Τίγκες)

Ουνιόν: Γκριλ, Τρίμελ, Κνόχε, Ρίερσον, Γιακέλ, Λέιτε, Κεντίρα, Χάμπερερ (64’ Πάντοβιτς), Σέφερ (89’ Σεγκουίν), Μπέκερ (75’ Μίτσελ), Σιμπατσέ (75’ Μπέρενς)

Ολυμπιακός: Σίνα, Μουζακίτης και Χαράλαμπος Κωστούλας στην καλύτερη 11άδα του Youth League

Τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συμπεριλήφθηκαν από την ιστοσελίδα Football talent Scout στην καλύτερη 11άδα της διοργάνωσης.