Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Είναι γεγονός: Η πρώτη παράταση από την κατάργηση του εκτός έδρας γκολ!

Οι Αλάσκερ και Νόμαντς Κόναν Κουέι έγιναν οι πρώτες ομάδες που επηρεάστηκαν από την κατάργηση του εκτός έδρας γκολ.

H UEFA πήρε μία κοσμογονική απόφαση φέτος, να αλλάξει τον κανονισμό του εκτός έδρας στις διοργανώσεις της. Πλέον, όταν μία ομάδα σκοράρει στο γήπεδο του αντιπάλου της, δεν έχει το πλεονέκτημα όπως το είχε μέχρι πρότινος, αφού κάθε τέρμα αξίζει το ίδιο.

Πολλοί δεν το έχουν συνειδητοποιήσει, αλλά ήδη στα προκριματικά του Champions League εφαρμόζεται το νέο κανονιστικό πλαίσιο. Μάλιστα, το βράδυ της Τετάρτης (14/7) προέκυψε και το πρώτο παιχνίδι που πήγε στην παράταση επειδή δεν ισχύει πλέον το εκτός έδρας γκολ!

Πρόκειται για το ματς της αρμενικής Αλάσκερτ και την ουαλική Νόμαντς Κόναν Κουέι. Οι δύο ομάδες είχαν αναδειχτεί ισόπαλες 0-0 στο ματς της Ουαλίας και αντίστοιχα, έφεραν ισοπαλία 2-2 στη ρεβάνς του Γεραβάν.

Για την ιστορία, η Αλάσκερτ προκρίθηκε επικρατώντας 3-2 στην παράταση. Όπως και να έχει, η νέα εποχή στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο άρχισε και με τη βούλα!