Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
Ο Κεν «καθάρισε» για την Παρί (2-0)

Αν και δυσκολεύτηκε μέχρι το πρώτο ημίχρονο, η Παρί Σεν Ζερμέν τελικώς βρήκε τη λύση με δύο γκολ του Μόιζε Κεν (64′, 79′) και πήρε τη νίκη στην Κωνσταντινούπολη επί της Μπασακσεχίρ με 2-0.

Το α’ μέρος παρόλο που δεν είχε γκολ, είχε αρκετές φάσεις, με τους γηπεδούχους να στέκονται εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο κόντρα στη Παρί των αστέρων.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο αύξησαν την πίεση στο δεύτερο ημίχρονο και στο πρώτο λεπτό (46′) είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με τον Σαράμπια ο οποίος πήρε μία τρομερή πάσα από τον Κιλιάν Εμπαπέ χωρίς όμως να την αξιοποιήσει και να φέρει την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Τελικώς αυτός που έδωσε τη νίκη για το σύνολο του Τόμας Τούχιελ ήταν ο Μόιζε Κεν ο οποίος σκόραρε δις. Ο δανεικός από τη Γιουβέντους Ιταλός επιθετικός σκόραρε αρχικά στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης με κεφαλιά, ενώ «χτύπησε» και πάλι 15 λεπτά αργότερα (79′) διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Όμως, η Παρί Σεν Ζερμέν παρόλο που νίκησε δεν θα φύγει με… χαμόγελα από την Τουρκία, καθώς έχασε τον Νειμάρ. Ο Βραζιλιάνος ακραίος επιθετικός αντιμετώπισε πρόβλημα στον οπίσθιο μηριαίο και αντικαταστάθηκε στο 26ο λεπτό από τον Σαράμπια, ενώ αναμένεται να κάνει εξετάσεις για να φανεί αν θα λείψει από τα επόμενα παιχνίδια της ομάδας του.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχεται τη Λειψία. Την άλλη εβδομάδα η Παρί φιλοξενείται από τους Γερμανούς, ενώ η Μπασάκ υποδέχεται τους «Κόκκινους διαβόλους».

Έτοιμος (και) για το Διηπειρωτικό ο Ολυμπιακός!

Αν η Κ19 των «ερυθρολεύκων» κατακτήσει του Τσάμπιονς Λιγκ Νέων θα παίξει στον τελικό του Ιντερκοντινεντάλ κόντρα στη Φλαμένγκο για το Παγκόσμιο Στέμμα!