Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
Πρεμιέρα με νίκη για τον Ολυμπιακό (3-1)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 σετ της Κηφισιάς στο «Ζηρίνειο» και ξεκίνησε ιδανικά τη φετινή του πορεία στο πρωτάθλημα της Volley League.

Νικηφόρο ξεκίνημα για την ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού στη Volley League.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στο «Ζηρίνειο» 3-1 σετ (21-25, 25-22, 21-25, 19-25) της Κηφισιάς στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 1ης αγωνιστικής.

Οκτώ μέρες μετά την αναμέτρησή τους στο «Μελίνα Μερκούρη» για το Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη ήταν και πάλι νικήτρια, έχοντας κορυφαίους τους Έγκλεσκανς και Μιγιαΐλοβιτς.

Το ματς

Οι «Ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυναμικά και πήρε γρήγορα προβάδισμα, φτάνοντας στο +5 (5-10), για να μειώσει στον πόντο στη συνέχεια η Κηφισιά (9-10).

Η ομάδα του Καζάζη διατήρησε το προβάδισμα (13-18, 15-19), η Κηφισιά μείωσε στους δύο πόντους (19-21, 21-23), αλλά ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο σετ με 21-25.

Η ομάδα των βορείων προαστίων μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο σετ, βρήκε ρυθμό και δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-6, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, αλλά το σκορ στη συνέχεια ξέφυγε (17-12, 18-13), με την Κηφισιά να φτάνει στο 25-22 και να ισοφαρίζει σε 1-1 τα σετ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο τρίτο σετ (10-10, 13-13, 15,-15, 16-16, 19-19), το οποίο ήταν το πιο ισορροπημένο του αγώνα. Ο Ολυμπιακός φάνηκε πιο ψύχραιμος, πήρε το προβάδισμα στο τέλος (19-22) και έκανε το 2-1 στα σετ (21-25).

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στο τέταρτο σετ, φτάνοντας στο +6 (2-8, 5-11) και +7 (8-15). Πάντως, η ομάδα του Ζαλμά δεν παράτησε το ματς, έβγαλε αντίδραση (14-18), αλλά οι παίκτες του Καζάζη πήραν το σετ (19-25) και μαζί την πρώτη τους φετινή νίκη.

Τα σετ: 21-25, 25-22, 21-25, 19-25

Η Φενέρμπαχτσε σκέφτεται να αποχωρήσει από το πρωτάθλημα Τουρκίας

Η Φενέρμπαχτσε συγκάλεσε έκτακτο διοικητικό συμβούλιο και εξετάζει το ενδεχόμενο αποχώρησης από το πρωτάθλημα, μετά τα επεισόδια στην Τραπεζούντα.