Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Έξαλλος ο Λάμπαρντ με την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου απέναντι στη Λέστερ

Ο Φρανκ Λάμπαρντ ήταν έξω φρενών με την εμφάνιση των παικτών του στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τη Λέστερ, όπως παραδέχτηκε και ο ίδιος σε δηλώσεις του

Η πρόκριση της Τσέλσι στα ημιτελικά του FA Cup δεν ήταν αρκετή για να κατευνάσει την οργή του Φρανκ Λάμπαρντ για την εικόνα της ομάδας του κόντρα στη Λέστερ στο πρώτο 45λεπτο, αποκαλύπτοντας την επιθυμία του να αλλάξει και τους 11 παίκτες στην ανάπαυλα.

«Από τότε που είμαι εδώ, δεν έχουμε παίξει ποτέ τόσο άσχημα. Υπήρχαν παιχνίδια που έχουμε παίξει πολύ καλύτερα και τα έχουμε χάσει. Ήμασταν τυχεροί που δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες τους.

Έκανα τρεις αλλαγές, αλλά θα μπορούσα να είχα κάνει οκτώ ή εννέα. Οι αλλαγές άλλαξαν την εικόνα του αγώνα και βελτιώθηκαν τα πράγματα, αλλά και πάλι δεν ήταν αρκετά καλά» τόνισε ο Λάμπαρντ λίγο μετά το 1-0 της Τσέλσι με το γκολ του Μπάρκλεϊ, που την έστειλε στους 4 του Κυπέλλου (αντίπαλος σε μονό ματς στο Γουέμπλεϊ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), και πρόσθεσε:

«Βασικός κανόνας στο ποδόσφαιρο είναι να έχεις γρήγορη σκέψη και να τρέχεις για να φτάσεις τους άλλους. Αν δεν το κάνεις αυτό, δεν μπορείς να είσαι ανταγωνιστικός. Λυπάμαι αν ακούγομαι πολύ πεσμένος. Είμαι πολύ χαρούμενος που προκριθήκαμε και που θα ταξιδέψουμε στο Γουέμπλεϊ για τον ημιτελικό απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο».