Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Premier League : Τότεναμ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1

Η Τότεναμ φιλοξένησε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις στο πρώτο τους ματς μετά τη διακοπή

Η Τότεναμ ήθελε μόνο το τρίποντο για να πλησιάσει τις θέσεις του Champions League, ωστόσο ο Μπρούνο Φερνάντες τής χάλασε τα σχέδια από τα 11… βήματα.

Η ομάδα του Λονδίνου φιλοξένησε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τους δύο συλλόγους να μένουν στο 1-1.

Είναι ένα αποτέλεσμα, που ωφελεί μόνο την ομάδα του Σόλσκιερ, που παρέμεινε σε τροχιά Champions League, καθώς βρίσκεται στην 5η θέση με 46 πόντους.

Από την άλλη, το σύνολο του Ζοζέ Μουρίνιο βλέπει το… σεντόνι να απομακρύνεται, καθώς έμεινε στην 8η θέση με 42 βαθμούς.

Οι Πετεινοί προηγήθηκαν με 1-0 στο 26ο λεπτό ύστερα από προσωπική ενέργεια του Μπέργκουιν, ο οποίος ταλαιπώρησε όλη την άμυνα της Γιουνάιτεντ και εκτέλεσε με μονοκόμματο σουτ τον Ντε Χέα, που δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το γκολ.

Η Μάντσεστερ πίεσε και κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να φέρει το ματς στα ίσα.

Από τα 11 βήματα ο Μπρούνο Φερνάντες δεν έκανε λάθος και νίκησε τον Γιορίς στο 81′, πραγματοποιώντας το 1-1.

Στο 90ό λεπτό λίγο έλειψε να υπάρξει η απόλυτη ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους, καθώς ο Φερνάντες έκανε βουτιά στην περιοχή της Τότεναμ, ο Μος έδωσε αρχικά το πέναλτι, αλλά το VAR διόρθωσε την απόφαση.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Οριέ, Ντέιβις, Ντάιερ, Σάντσες, Γουίνκς, Σισοκό, Λαμέλα (71’ Ζεντσον Φερνάντες), Μπερχβάιν (70’ Λο Σέλσο), Σον, Κέιν

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Μαγκουάιρ, Λίντελεφ (79’ Μάτιτς), Σο, Φρεντ (63’ Πογκμπά), ΜακΤόμινεϊ (89’ Μπεϊγί), Φερνάντες, Ράσφορντ, Τζέιμς (62’ Γκρίνγουντ), Μαρσιάλ (79’ Ιγκαλό)