Ελευθερία Μοσχάτου-Παναθηναϊκός (68-64)

Η ομάδα του Μοσχάτου σταμάτησε το σερί των Πρασίνων στην Α1 Γυναικών, επικρατώντας στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στην δεύτερή του ήττα στην Α1 Γυναικών υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό η Ελευθερία Μοσχάτου με σκορ 68-64 στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής, σπάζοντας το σερί που είχαν οι «πράσινες» στα τελευταία έξι παιχνίδια.

Σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες στο Μοσχάτο, η Ελευθερία μπήκε στην τελευταία περίοδο ούσα μπροστά με 4 πόντους (45-41), ο Παναθηναϊκός της Ελένης Καπογιάννη (πρώτη ήττα της στην Α1 στην ομάδα του Τριφυλλιού) πέρασε με τρεις πόντους έπειτα από τρίποντο της Μακάι, (53-56), όμως οι γηπεδούχες κατάφεραν στο τέλος να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.

Κορυφαία για την Ελευθερία Μοσχάτου η Αλεξανδρή με 17 πόντους, με την Τζέιμς να έχει 16 πόντους, την Σλέμερ να έχει 15 πόντους και 13 ριμπάουντ και την Γκίλντεϊ να προσθέτει 10 πόντους. Για τον Παναθηναϊκό, η Μακάι σημείωσε 20 πόντους και η Ριντ έκανε double – double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ολυμπιακός-Δάφνη Αγίου Δημητρίου 89-51

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3-0: Πήρε το ντέρμπι και πήγε στο +4 (vids)

Η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια και βρίσκεται στο +4 από τους Πράσινους – Δύο γκολ ο Ελίασον, ένα ο Πόνσε.