Σάββατο 20 Απριλίου 2024
ΠΑΣ Γιάννινα- Απόλλων Πόντου 3-0

Ο ΠΑΣ Γιάννινα εκμεταλλεύτηκε τη αποβολή του Πουρτουλίδη στο 71' και μέσα σε έξι λεπτά έφτασε στη νίκη με 3-0 εναντίον του Απόλλωνα Πόντου.

Στο ματς που έκλεισε την πέμπτη αγωνιστική της Super Lague 2, ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε πιο δύσκολα από ό, τι δείχνει το σκορ με 3-0 τον Απόλλωνα Πόντου και πήγε στο -2 από τον πρωτοπόρο, Απόλλωνα Σμύρνης, τον οποίο αντιμετωπίζει στη Ριζούπολη την επόμενη αγωνιστική.

Οι Γιαννιώτες σημείωσαν την πρώτη τους νίκη στους «Ζωσιμάδες» τη φετινή σεζόν και συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχασαν κάποιες ευκαιρίες, αλλά οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακά τους, Πολίτη κρατούσαν μια σημαντική ισοπαλία.

Στο 71ο λεπτό, όμως, ο Απόλλων έμεινε με δέκα παίκτες, ύστερα από την αποβολή του Πουρτουλίδη και «κατέρρευσαν».

Στο 78′ οι Γιαννιώτες άνοιξαν το σκορ με τον Παμλίδη, με το σουτ του Έλληνα μεσοεπιθετικού να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα ο Κριζμάν με σουτ εκτός περιοχής διαμόρφωσαν το 2-0, ενώ το τελικό 3-0 σημείωσε ο Λεό στο 84ο λεπτό.

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι