Ο Ήφαιστος τα έβαζε, ο Άρης τα... έσπαγε (73-64)

Ο Ήφαιστος τα έβαζε, ο Άρης τα… έσπαγε (73-64)

Η αστοχία του Άρη και η διαφορά στις βολές (27/36 ο Ηφαιστος, 7/11 οι κίτρινοι) έκριναν το ματς, με τον Ηφαιστο να επιστρέφει στις νίκες επικρατώντας με 73-64.

Την πρώτη του νίκη μετά από δύο σερί ήττες πανηγύρισε ο Ηφαιστος, που επικράτησε του Άρη με 73-64 στη Λήμνο για την 25η αγωνιστική. Στο 13-12 η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, στο 8-17 εκείνη του Γιάννη Καστρίτη.

Σούπερ για μία ακόμη φορά ο Φρεϊμάνις με 23π., ενώ ξεχώρισαν και οι Γκότσερ – Εβανς με 16 και 17 αντίστοιχα. Αξίζει να σταθούμε στα 11κλεψίματα των γηπεδούχων και στις πάρα πολλές βολές που κέρδισαν. Συγκεκριμένα είχαν 27/36 την ώρα που οι Θεσσαλονικείς εκτέλεσαν μόλις 11.

Ο Αρης, που αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό του Λευτέρη Μποχωρίδη, πλήρωσε για μία φορά την αστοχία του, τα πολλά λάθη (19).

Στο πρώτο ημίχρονο κάθε ομάδα είχε από ένα δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να ηγούνται στο πρώτο (18-12) και τον Αρη να «απαντά» στο δεύτερο (13-18). Στην πρώτη περίοδο οι κίτρινοι παρασύρθηκαν από τον γρήγορο ρυθμό των γηπεδούχων με τη διαφορά να πηγαίνει στο +11(18-7 στο 8:30) μετά από εύστοχη βολή του Γκότσερ.

Στη δεύτερη όμως οι παίκτες του Καστρίτη βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους, πήγαν τους νησιώτες σε επιθέσεις 5-5 και με λύσεις από τους Τζόουνς, Κάιζερ, Σλαφτσάκη και ΜακΓκι προσπέρασαν (27-30 στο 27’) με το ημίχρονο να λήγει στο 31-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτα ο Αρης είχε και πάλι δυστοκία στην επίθεση, την ώρα που οι παίκτες του Μανωλόπουλου σημείωσαν 21 πόντους, πηγαίνοντας αρκετές φορές στις βολές. Ετσι μπήκαμε στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού με τον Ηφαιστο να έχει «αέρα» οκτώ πόντων.

Μια διαφορά που αποδείχθηκε αρκετή καθώς ο Αρης τα «χάλασε» και στο δυνατό του στοιχείο που είναι η άμυνα. Φρεϊμάνς και Εβανς πήραν ηγήθηκαν στο σκοράρισμα, ενώ και ο Γκότσερ πήγε στις βολές προκαλώντας «φθορά» στους φιλοξενούμενους.

Ο Σταμάτης με τρίποντο έστειλε το προβάδισμα για την ομάδα του στο +11 (70-59) με ένα λεπτό πριν το τέλος με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 73-64.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 31-3, 52-44, 73-64