Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Διέλυσε το Μαυροβούνιο η Αγγλία, έχασε βαθμούς και... Κριστιάνο η Πορτογαλία

Διέλυσε το Μαυροβούνιο η Αγγλία, έχασε βαθμούς και… Κριστιάνο η Πορτογαλία

Η Αγγλία πέρασε σαν «σίφουνας» από την έδρα του Μαυροβούνιου, το οποίο διέσυρε με 5-1 και έκανε το 2/2 στον 1ο όμιλο. Πορτογαλία και Σερβία ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στο «Ντα Λουζ» σε ένα χορταστικό ματς, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να αποχωρεί τραυματίας στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το Μαυροβούνιο έκανε το λάθος να… προηγηθεί εντός έδρας κόντρα στην Αγγλία και στο τέλος το πλήρωσε ακριβά, καθώς η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκειτ το «σάρωσε» με 5-1 και έκανε το 2/2 στον 1ο όμιλο.

Στο 17ο λεπτό του αγώνα ο Βέσοβιτς άνοιξε το σκορ για το Μαυροβούνιο και όλα προμήνυαν για ένα πολύ δύσκολο βράδυ για τους Άγγλους. Και όμως, τα «τρία λιοντάρια» βρήκαν γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης με τον Κιν στο 30′ και εν συνεχεία προηγήθηκαν με τον Μπάρκλεϊ στο 39ο λεπτό με το 1-2 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Αγγλία συνέχισε με το πόδι πατημένο στο… γκάζι, παίρνοντας προβάδισμα 3 τερμάτων και πάλι με τον Μπάρκλεϊ στο 59′. Ο Κέιν στο 71′ σκόραρε για το 4-1, με τον Στέρλινγκ στο 81 να διαμορφώνει το τελικό 5-1.

Έτσι, η Αγγλία έκανε το 2/2 στον 1ο Όμιλο και βρίσκεται στην 1η θέση, με το Μαυροβούνιο να παραμένει στον 1 βαθμό και την 4η θέση.

Ακόμα δύο βαθμούς πέταξε η Πορτογαλία, η οποία αγνοεί τη νίκη στις 2 πρώτες αγωνιστικές των προκριματικών του EURO 2020. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος έμεινε στο 1-1 με την Σερβία.

Το χειρότερο για τους Πορτογάλους είναι ότι τραυματίστηκε ο Κριστιάνο Ρονάλντο κι έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 30′. Ο Τάντιτς άνοιξε το σκορ στο 7′ με πέναλτι και ο Περέιρα στο 42′ με ασύλληπτο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Το πλέον συναρπαστικό παιχνίδι ήταν το Λουξεμβούργο – Ουκρανία (1-2). Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 34’, με τον Τούρπελ, αλλά έξι λεπτά αργότερα ο Τσιγκάνκοφ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 90+3′ με τον Ροντρίγκες να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και η Ουκρανία να παίρνει τη νίκη.