Το Μαυροβούνιο έκανε το λάθος να… προηγηθεί εντός έδρας κόντρα στην Αγγλία και στο τέλος το πλήρωσε ακριβά, καθώς η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκειτ το «σάρωσε» με 5-1 και έκανε το 2/2 στον 1ο όμιλο.

Στο 17ο λεπτό του αγώνα ο Βέσοβιτς άνοιξε το σκορ για το Μαυροβούνιο και όλα προμήνυαν για ένα πολύ δύσκολο βράδυ για τους Άγγλους. Και όμως, τα «τρία λιοντάρια» βρήκαν γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης με τον Κιν στο 30′ και εν συνεχεία προηγήθηκαν με τον Μπάρκλεϊ στο 39ο λεπτό με το 1-2 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Αγγλία συνέχισε με το πόδι πατημένο στο… γκάζι, παίρνοντας προβάδισμα 3 τερμάτων και πάλι με τον Μπάρκλεϊ στο 59′. Ο Κέιν στο 71′ σκόραρε για το 4-1, με τον Στέρλινγκ στο 81 να διαμορφώνει το τελικό 5-1.

Έτσι, η Αγγλία έκανε το 2/2 στον 1ο Όμιλο και βρίσκεται στην 1η θέση, με το Μαυροβούνιο να παραμένει στον 1 βαθμό και την 4η θέση.

Ακόμα δύο βαθμούς πέταξε η Πορτογαλία, η οποία αγνοεί τη νίκη στις 2 πρώτες αγωνιστικές των προκριματικών του EURO 2020. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος έμεινε στο 1-1 με την Σερβία.

Το χειρότερο για τους Πορτογάλους είναι ότι τραυματίστηκε ο Κριστιάνο Ρονάλντο κι έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 30′. Ο Τάντιτς άνοιξε το σκορ στο 7′ με πέναλτι και ο Περέιρα στο 42′ με ασύλληπτο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Το πλέον συναρπαστικό παιχνίδι ήταν το Λουξεμβούργο – Ουκρανία (1-2). Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 34’, με τον Τούρπελ, αλλά έξι λεπτά αργότερα ο Τσιγκάνκοφ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 90+3′ με τον Ροντρίγκες να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και η Ουκρανία να παίρνει τη νίκη.

Τα αποτελέσματα ανά όμιλο:

1ος Όμιλος
Κόσοβο-Βουλγαρία 1-1
Μαυροβούνιο-Αγγλία 1-5

2ος Όμιλος
Λουξεμβούργο-Ουκρανία 1-2
Πορτογαλία-Σερβία 1-1

3ος Όμιλος
Ολλανδία-Γερμανία 2-3
Βόρεια Ιρλανδία-Λευκορωσία 2-1

4ος Όμιλος
Ιρλανδία-Γεωργία 26/03
Ελβετία-Δανία 26/03

5ος Όμιλος
Ουαλία-Σλοβακία 1-0
Ουγγαρία-Κροατία 2-1

6ος Όμιλος
Μάλτα-Ισπανία 26/03
Νορβηγία-Σουηδία 26/03
Ρουμανία-Νησιά Φαρόε 26/03

7ος Όμιλος
Ισραήλ-Αυστρία 4-2
Πολωνία-Λετονία 2-0
Σλοβενία-Βόρεια Μακεδονία 1-1

8ος Όμιλος
Τουρκία-Μολδαβία 4-0
Ανδόρα-Αλβανία 0-3
Γαλλία-Ισλανδία 4-0

9ος Όμιλος
Καζακστάν-Ρωσία 0-4
Σαν Μαρίνο-Σκωτία 0-2
Κύπρος-Βέλγιο 0-2

10ος Όμιλος
Αρμενία-Φινλανδία 26/03
Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Ελλάδα 26/03
Ιταλία-Λιχτενστάιν 26/03