Παναθηναϊκός : Ομοβροντία για ένα ημίχρονο και νίκη ελπίδας

Με ένα ασύλληπτο πρώτο ημίχρονο (65-50), αλλά και μεταπτώσεις στην απόδοσή του, ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Χίμκι (94-85) στο ΟΑΚΑ και ελπίζει να προλάβει το τρένο της 8αδας στη Euroleague

Η ομοβροντία του πρώτου ημιχρόνου (65-50) δεν είχε συνέχεια, αλλά ο Παναθηναϊκός έστω και με μεταπτώσεις στην απόδοσή του, κατάφερε να νικήσει τη Χίμκι στο ΟΑΚΑ (94-85) και ελπίζει να προλάβει το… τρένο της 8αδας στη Euroleague.

Οι Πράσινοι (που έφτασαν σε επίδοση 10-13 σε 23 αγωνιστικές και προσπέρασαν τους Ρώσους) κατάφεραν μάλιστα να καλύψουν και το -8 από την ήττα στο πρώτο παιχνίδι.

Με τον Τόμας να είναι… άχαστος από μέση απόσταση και παίζοντας πολύ καλή άμυνα ο Παναθηναϊκός επέβαλε το ρυθμό του και προηγήθηκε με 18-7 στο 6’.

Η Χίμκι έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, είχε κακές επιλογές στην επίθεση και πολύ αργές αντιδράσεις στην άμυνά της. Ετσι η ομάδα του Ρικ Πιτίνο με τον Καλάθη να οργανώνει σωστά, τον Παπαπέτρου να δίνει πολλές βοήθειες στηνάμυνα και τον Τόμαας να έχει 6/6 δίποντα τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 33-21.

Μάλιστα η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (40-23 στο 14’) με τον Λάνγκφορντ να παίρνει τη… σκυτάλη, αλλά οι Ρώσοι με τον Μποστ και τον Κρόκερ μείωσαν στους έξι πόντους (51-45 στο 17’), καθώς ο Πιτίνο άρχισε να κάνει αλόγιστα αλλαγές κάθε δυο επιθέσεις με συνέπεια να κόψει το ρυθμό της ομάδας του.

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι και πάλι με τον Τόμας που έκανε απίστευτα πράγματα, αλλά και με τον Λεκαβίτσιους να τον βοηθά στο σκοράριεσμα, κατάφεραν να ανοίξουν και πάλι τη διαφορά σημειώνοντας μάλιστα 65 πόντους σε ένα ημίχρονο και να κρατούν την διαφορά στους 15 πόντους!

Ο Τόμας είχε 22 πόντους με 9/9 δίπ και ½ τρίπ, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 18/22 δίπ και 5/10 τρίπ!

Κι όμως η Χίμκι εκμεταλλεύτηκε το άθλιο ξεκίνημα του Παναθηανϊκού στο τρίτο δεκάλεπτο και με τους Κρόκερ και Τόμας να κάνουν ο, τι θέλουν τους πράσινους μείωσε σε 65-61 στο 24’ με τον Πιτίνο μάλιστα να παίρνει δυο απανωτά ταϊμ άουτ για να «ξυπνήσει» τους παίκτες του.

Οι πράσινοι αντέδρασαν και με τον Παπαπέτρου να βγάζει κάποιες καλές άμυνες κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι τελειώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 78-67.

Η Χίμκι προσπάθησε να αλλάξει την κατάσταση παίζοντας έξυπνα και εκμεταλλευόμενη τα μις ματς που δημιουργούσε στην επίθεσή της, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε τον τρόπο με αλλαγές στην άμυνά του και με τις εμπνεύσεις του Καλάθη στην επίθεση να κρατήσει διαφορά δέκα πόντων στο 38’ (91-81).

Η Χίμκι δεν μπόρεσε να αλλάξει την κατάσταση με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με 94-85 και τη διαφορά μια και είχε χάσει με 8 πόντους στη Ρωσία.

Από τον Παναθηναϊκό οι Ντεσόν Τόμας (24π., 10/14διπ, 6 ρ.), Κιλπάτρικ (17π, 5/6διπ) και Καλάθης (13π, 12 ασ) ήταν οι καλύτεροι, ενώ από τους Ρώσους οι Τόμας (18π, 7/12διπ,11ρ.) και Μίκι Ι(17π, 7/12διπ) προσπάθησαν.

Τα δεκάλεπτα: 33-21, 65-50, 78-67, 94-85

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.