Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Η ΑΕΚ επικράτησε της Λιετκαμπέλις με ηγέτη τον Χάντερ

Η ΑΕΚ «φλέρταρε» έντονα την ήττα απέναντι στην «άσημη» Λιετκαμπέλις

Η ΑΕΚ «φλέρταρε» έντονα την ήττα απέναντι στην «άσημη» Λιετκαμπέλις, ωστόσο, με ηγέτη τον απίστευτο Χάντερ (28π. και δύο καθοριστικά κλεψίματα) επικράτησε με 65-59 στο ΟΑΚΑ. Πέμπτη σε έξι παιχνίδια για την ομάδα του Μπάνκι που έκανε ένα ακόμη βήμα για την κορυφή του ομίλου της.

Ο Αμερικανός σέντερ της ΑΕΚ έπαιζε μόνος του την Λιετκαμπέλις και με 28 πόντους έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 65-59 για το FIBA Champions League. Ο σέντερ της Ένωσης ήταν με μια λέξη: απολαυστικός. Τελείωσε το ματς με 8/11 δίποντα και 12/16 βολές ενώ μάζεψε εννιά ριμπάουντ έχοντας και τρία κλεψίματα. Ο Λούκα Μπάνκι είδε στο πρόσωπο του τον απόλυτο ηγέτη της ΑΕΚ με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη χωρίς να έχουν στο ροστερ τους τους Καββαδα, Μέις, Σάκοτα και Ξανθοπουλο.

Η ΑΕΚ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό της. Παρά την πίεση της Λιετκαμπέλις, το τρίποντο του Λαρεντζάκη έπειτα από ασίστ του Μωραΐτη απέφερε το 11-7 για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι. Συνέχισε να ανεβάζει ρυθμούς η Ένωση στο παιχνίδι, ο Ρόμπερτσον έδωσε λύσεις και η διαφορά έφτασε στο 16-8, ο Κούπσας μείωσε σε 16-10 και ο Μαύρα πραγματοποιησε το 17-13, σκορ που ήταν και το τελικό της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι παρέμειναν κυρίαρχοι στο ματς και το λέι απ του Γκριφιν στο πρώτο λεπτό του δεκαλεπτου βοήθησε για το 19-13. Το τάιμ άουτ της Λιετκαμπέλις ήταν ευεργετικό με τους Λιθουανους να πλησιάζουν στους δύο (19-17) με καλάθι του Ταρόλις. Η ΑΕΚ έμοιαζε υπνωτισμένη και οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Γιασάιτις πέρασαν μπροστά (19-22), τρέχοντας ένα 9-0 σερί ήδη. Μάλιστα ο Μόρισον το έφτασε στο 19-24, για να επιστρέψει η ομάδα του Μπανκι με ένα 5-0 μέσω του Χάντερ. Το προβάδισμα επανήλθε για την ΑΕΚ (28-26, 02:26 για το δεκάλεπτο) με τρίποντο του Μωραΐτη, σε ένα παιχνίδι που η ποιότητα του ήταν κατώτερη του μετρίου με την αστοχία να έχει τον πρώτο λόγο. Οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες στα αποδυτήρια, με το ματς να είναι στο 31-31 και με την ΑΕΚ να κλείνει το ημίχρονο με 2/11 τρίποντα και το κάκιστο 7/18 δίποντα.

Οι επιθέσεις δεν είχαν κανένα ρόλο στην αναμέτρηση του ΟΑΚΑ. Μετά από ένα δίλεπτο στο ματς και η ΑΕΚ και η Λιετκαμπέλις είχαν σκοράρει από τρεις πόντους, ο Χάντερ ήταν και πάλι πρωταγωνιστής και έκανε το 36-36 . Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν εκ νέου και με 5 σερί πόντους του Κουλβιέτις (38-43) με κάτι παραπάνω από 4 λεπτά να απομένουν για το δεκάλεπτο. Ο Αμερικανός σέντερ ήταν απολαυστικός, με 4 σερί βολές μείωσε για την ομάδα του στον πόντο (42-43), οι Λιθουανοι όμως ήταν πεισμωμενοι και έτοιμοι για… ζημιά στο ΟΑΚΑ.

Οι απουσίες της Ένωσης ήταν κομβικές και η Λιετκαμπέλις επανήλθε στο προβάδισμα με το σκορ στο 44-49 με τον Κουπσας ξανά. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο -4 για τους γηπεδούχους που έπρεπε να βελτιώσουν πάρα πολλά στα τελευταία 10 λεπτά .

Ο Ρομπερσον και πάλι από τις βολές έγραψε Το 48-51, ο Μαύρα σκόραρε εκ νέου για τους φιλοξενούμενους, την ώρα που η ΑΕΚ είχε φανερό επιθετικό πρόβλημα ειδικά από τη στιγμή του απροόπτου με τον Γκρίφιν. Ο Μωραΐτης πραγματοποίησε με βολές το 50-54 και ο Χάντερ από τις βολές έφερε το ματς στους δύο πόντους με 5:51 για τη λήξη (52-54). Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ο Αμερικανός ισοφάρισε (54-54) και με τον 22ο πόντο του έκανε το 56-54, παίζοντας ουσιαστικά μόνος του την Λιετκαμπέλις. Και όχι μόνο. Γρήγορα έκανε και το 59-55 έπειτα από ασίστ από ασίστ του Λαρεντζάκη και στην πορεία με 1/2 βολές έκανε το 60-57.

Οι Λιθουανοί έχασαν την επίθεση (24 δευτερόλεπτα), ο Λαρεντζάκης αστόχησε όμως ο Χάντερ ήταν και πάλι εκεί και με ένα επιθετικό ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Ο «Λαρι» πήρε το φάουλ και τις βολές και με 2/2 έφτασε τη διαφορά στους 5 (62-57) με 35 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν, ειδικά από τη στιγμή που ο Κουλβιέτις δέχτηκε την τάπα από τον Μωραΐτη σε προσπάθεια για τρεις πόντους. Παρά τα όλα προβλήματα η Ένωση πήρε μια δύσκολη νίκη σε ένα ματς που έφερε την υπογραφή του Χάντερ.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 31-31, 47-51, 65-59

«Κοκκινίζει» το «Βίλα Παρκ»: Πόσα εισιτήρια θα πάρει ο Ολυμπιακός…

Τα εισιτήρια που θα πάρει ο Ολυμπιακός για τον εκτός έδρας ημιτελικό με την Άστον Βίλα