Πεντάρα η Ατλέτικο στη Σεβίλη, νίκες για Βιγιαρεάλ, Βαλένθια

Σε περίπατο μετέτρεψε η Ατλέτικο Μαδρίτης το δύσκολο ματς στη Σεβίλη. Οι «ροχιμπλάνκος» πέρασαν από το «Σάντσεθ Πιθχουάν» με το επιβλητικό 2-5 (το σκορ ήταν 0-5 στο 85΄), με τρία γκολ του Αντουάν Γκριζμάν και από ένα των Ντιέγκο Κόστα, Κόκε. Με γκολ του Ενές Ουνάλ στο 3ο λεπτό και ήρωα τον Σέρχιο Ασένχο, η Βιγιαρεάλ νίκησε με 1-0 τη Χετάφε και συνεχίζει να διεκδικεί μια θέση στο επόμενο Europa League. Η Αθλέτικ Μπιλμπάο βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, αλλά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο είχε ανατρέψει την κατάσταση και επικράτησε 2-1 της ουραγού Μάλαγα.

Με γκολ του Ενές Ουνάλ στο 3ο λεπτό και ήρωα τον Σέρχιο Ασένχο, η Βιγιαρεάλ νίκησε με 1-0 τη Χετάφε, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος, και συνεχίζει να διεκδικεί μια θέση στο επόμενο Europa League.

Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε δύο πέναλτι, του Ανχελ Ροντρίγκεθ στο 36΄ και του Χόρχε Μολίνα στο 51΄, και ουσιαστικά χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, αλλά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο είχε ανατρέψει την κατάσταση και επικράτησε 2-1 της ουραγού Μάλαγα.

Με τους τρεις βαθμούς οι Βάσκοι δεν ανησυχούν πλέον καθόλου για το ενδεχόμενο του υποβιβασμού, ενώ η Μάλαγα έχασε χρυσή ευκαιρία να αναπτερώσεις τις ελπίδες της που δείχνουν απειροελάχιστες.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 25ης αγωνιστικής της La Liga:

Λα Κορούνια-Εσπανιόλ 0-0

Θέλτα-Εϊμπαρ 2-0
(56′ Ασπας, 79′ Γκόμες)

Ρεάλ Μαδρίτης-Αλαβές 4-0
(44΄, 61΄ Ρονάλντο, 46΄ Μπέιλ, 89΄πεν. Μπενζεμά)

Λεγανές-Λας Πάλμας 0-0

Μπαρτσελόνα-Τζιρόνα 6-1
(5΄,44΄,76΄ Σουάρες, 30΄,36΄ Μέσι, 76΄ Κουτίνιο – 3΄ Πορτού)

Βιγιαρεάλ-Χετάφε 1-0
(3΄ Ουνάλ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μάλαγα
(17΄ Σουσαέτα, 44λ Σαν Χοσέ – 13΄ Ελνεσίρι)

Βαλένθια-Σοσιεδάδ 2-1
(34΄,68΄ Σάντι Μίνα – 54΄ Οϊαρθάμπαλ)

Σεβίλη-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-5
(85΄ Σαράμπια. 89΄ Νολίτο – 29΄ Ντιέγκο Κόστα, 42΄,51΄πεν.,81΄ Γκριζμάν, 65΄ Κόκε)

in.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ – ΜΠΕ

Νέα ήττα για Μπακς - Συνεχίζει ασταμάτητος και… μόνος ο Αντετοκούνμπο (107-100)

Οι Μπακς ηττήθηκαν από τους Πέλικανς (107-100) και πλέον πιέζονται έντονα από Νικς και Καβαλίερς για τη δεύτερη θέση στην Ανατολή.