Περίπατος του Ολυμπιακού επί του Πανιωνίου με 87-65

Με νίκη ολοκλήρωσε τις εμφανίσεις του για το 2017 ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με 87-65 του Πανιώνιου στο ΣΕΦ σε αναμέτρηση για την 10η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τόμπσον με 24 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ήταν ο Κράβιτς με 13.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα σερί 13-0 στο πρώτο δεκάλεπτο και όλα έδειχναν πως ο Πανιώνιος δεν θα προέβαλλε την παραμικρή αντίσταση. Οι «κυανέρυθροι», όμως, εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική χαλαρότητα των «ερυθρόλευκων» και με επιμέρους σκορ 11-4 έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -6 (26-20).

Η κακή άμυνα των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος 3 λεπτά πριν το ημίχρονο να ισοφαρίσει με τον Δίπλαρο σε 41-41. Ο Ολυμπιακός «ξεκόλλησε» με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Ουίλτζερ και Τόμπσον, για να πάει τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων (50-45).

Στην επανάληψη οι Πειραιώτες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους στην άμυνα (σ.σ. δέχθηκαν μόλις 6 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο!) και με ένα σερί 9-0 έστειλαν την διαφορά στους 14 (59-45 στο 25΄).

Στην συνέχεια ο Σπανούλης ανέλαβε ρόλο δημιουργού, τελείωσε τον αγώνα με 11 ασίστ, και με τον Παπανικολάου να εκτελεί η διαφορά έφτασε τους 19 πόντους στο τέλος της 3ης περιόδου (70-51). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Τόμπσον, στην καλύτερη του εμφάνιση μέχρι στιγμής με τα «ερυθρόλευκα», συνέχισε να εκτελεί από τα 6.75 (6/9 τρ.) και έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε «σβηστός» στο τελικό 87-65.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 50-45, 70-51, 87-65.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 2, Παπανικολάου 10 (1), Ρόμπερτς (3 ), Μπόγρης 11, Ουίλτζερ 11 (3), ΜακΛίν 7, Τολιόπουλος 7 (1), Παπαπέτρου 3 (1), Στρέλνιεκς 9 (1), Τόμπσον 24 (6).

Πανιώνιος (Ζιάγκος): Σακελλαρίου 7, Νταλό 11, Χέντερσον 5 (1), ΜακΝίλ, Σαρικόπουλος 4, Δίπλαρος 4, Κράβιτς 13, Καρακεχαγιάς 2, Καμπερίδης, Τσούπκοβιτς 10, Γούντσον 7 (1), Μαραγκίδης 2.