Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Τριάρα της Βραζιλίας επί της Αργεντινής

Σε ιδιαίτερα δύσκολη θέση βρίσκεται πλέον η Αργεντινή αναφορικά με την πρόκριση στο Μουντιάλ 2018. Η παρέα του Μέσι γνώρισε νέα βαριά ήττα από τη Βραζιλία με 3-0 και υποχώρησε έκτη θέση, που δεν πληροί τις προυποθέσεις ούτε για συμμετοχή στο διηπειρωτικό αγώνα πλέι-οφ.

Απόλυτη κυρίαρχη η Βραζιλία, με μία επίδειξη δύναμης, νίκησε (3-0) την Αργεντινή στο Μπέλο Οριζόντε, δημιουργώντας μεγαλύτερο προβληματισμό και βαθμό δυσκολίας στην προσπάθεια της παρέας του Λιονέλ Μέσι, να εξασφαλίσει πρόκριση στο Μουντιάλ 2018 της Ρωσίας.

Η Αργεντινή, μετά την ήττα της, υποχώρησε έκτη, θέση που δεν πληροί τις προυποθέσεις ούτε για συμμετοχή στο διηπειρωτικό αγώνα πλέι-οφ.

Στο πρώτο μισό του αγώνα, Φιλίπ Κουτίνιο (25) και Νειμάρ (στις καθυστερήσεις) έβαλαν μπροστά την Βραζιλία, πριν έρθει ένα τρίτο γκολ από τον Παουλίνιο (58) για να βυθίσει την Αργεντινή, που συμπλήρωσε τέσσερα παιχνίδια χωρίς νίκη. Το αποτέλεσμα επιτρέπει στην Βραζιλία να παραμείνει στην κορυφή του ομίλου με 24 βαθμούς, μετά από 11 αγώνες, ενώ η Αργεντινή βρίσκεται οκτώ βήματα πίσω

«Σήμερα επιβληθήκαμε, οι φίλαθλοι μας βοήθησαν από το πρώτο λεπτό και αφήνουμε το γήπεδο πολύ χαρούμενοι,» είπε ο Κουτίνιο μετά το παιχνίδι.

Ο Λιονέλ Μέσι επέστρεψε μετά από απουσία τριών αγώνων, εξαιτίας τραυματισμού, αλλά δεν μπόρεσε να ξεχωρίσει σε ένα παιχνίδι, που λάμψη δημιούργησε μονάχα η οικοδέσποινα. Ένα ακόμα παιχνίδι που βοήθησε την Βραζιλία να απομακρύνει τις πικρές αναμνήσεις από την ταπεινωτική ήττα που γνώρισε στο ίδιο γήπεδο, από την Γερμανία (1-7), στον ημιτελικό του Μουντιάλ που εκείνη διοργάνωσε.

Η Ουρουγουάη δυσκολεύτηκε αλλά μάζεψε τους τρεις πόντους από την συνάντησή της με το Εκουαδόρ (2-1), με τις δύο ομάδες να παραμένουν σε θέση απευθείας πρόκρισης

Το Περού σημείωσε τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, για να πανηγυρίσει θρίαμβο (1-4) επί της Παραγουάη στην Ασουνσιόν, ενώ ο Τζότζεφ Μαρτίνες έγινε ο πρώτος παίκτης της Βενεζουέλας που σημείως εχατ-τρικ σε προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, στην ευρεία νίκη (5-0) επί της Βολιβίας.

Νωρίτερα, η Χιλή, χάρη σε εξαιρετικές αποκρούσεις του τερματοφύλακα της Μάντσεστερ Σίτι Κλαούντιο Μπράβο, πριν αντικατασταθεί (64) τραυματισμένος, έμεινε όρθια (0-0) στην Μπαρανκίλα, απέναντι στην Κολομβία, που πάντως παραμένει τρίτη. Ο αγώνας σηματοδότησε από την διεθνή επιστροφή του Ρανταμέλ Φαλκάο μετά από μια απουσία 13 μηνών από την Κολομβία.

Tα αποτελέσματα (11η αγωνιστική):

Κολομβία – Χιλή 0-0

Ουρουγουάη – Εκουαδόρ 2-1 (12 Κόατες, 45+1 Ρολάν – 45 Καϊσέδο)

Παραγουάη – Περού 1-4 (10 Ριβέρος /-49 Κριστιάν Ράμος, 71 Φλόρες, 79 Κουέβα, 84 αυτογκόλ Έντγκαρ Μπενίτες)

Βενεζουέλα – Βολιβία 5-0 (3 Κουφάτι, 10, 67 και 70 Τζόσεφ Μαρτίνες, 74 Οτέρο)

Βραζιλία – Αργεντινή 3-0 (25 Κουτίνιο, 45+1 Νεϊμάρ, 58 Παουλίνιο)