Πρώτη ήττα για Βιγιαρεάλ, γκέλα για τη Μπιλμπάο του Βαλβέρδε

Με ολική ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Εϊμπάρ νίκησε στο «Ιπουρούα» 2-1 τη Βιγιαρεάλ, υποχρεώνοντάς την στην πρώτη της ήττα στο φετινό ισπανικό πρωτάθλημα.

Το «κίτρινο υποβρύχιο», που με νίκη θα ανέβαινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, προηγήθηκε με πέναλτι του Μπρούνο Σοριάνο και ο Ασένχο με τις επεμβάσεις του κρατούσε το 0-1 ως το 80΄.

Στο φινάλε, όμως, οι γηπεδούχοι «γύρισαν» το ματς με γκολ των Ράμις και Πέδρο Λεόν και πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη, που τους διατηρεί στο πάνω μισό του βαθμολογικού πίνακα.

Το βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν Αθλέτικ Μπιλμπάο και Οσασούνα. Το τελικό 1-1 δεν άφησε κανέναν ικανοποιημένο με την ομάδα του Βαλβέρδε να «πετάει» δύο βαθμούς στην έδρα της και τους φιλοξενούμενους να παραμένουν στην προτελευταία θέση.

Σπουδαία νίκη, που την απομακρύνει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, πέτυχε η Εσπανιόλ στην έδρα της Μπέτις με 1-0. Χρυσός σκόρερ ο Ντιέγκο Ρέγες στο 63′, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 95′.