Μεγάλη νίκη-ανατροπή για Γκίνγκαμπ, έ-Χ-ασε ευκαιρία η Τουλούζ

Πολύ μεγάλη νίκη και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε η Γκίνγκαμπ στην έδρα της Λιόν για την 10η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Η Ολιμπίκ αν και προηγήθηκε με 1-0 τελικά έχασε με 3-1. Ο Λακαζέτ στο 57' έκανε το 1-0 με πέναλτι. Στην επανάληψη, όμως, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σαν σίφουνες! Στο 47' ο Σαλιμπίρ ισοφάρισε και στο 52' ο Κόκο έκανε το 2-1., με τον ίδιο παίκτη να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 77΄. Την ευκαιρία να πλησιάσει την κορυφή του Championnat έχασε η Τουλούζ, καθώς άφησε δύο βαθμούς στην έδρα της Ανζέ. Το τελικό 0-0 δεν άφησε κανέναν ικανοποιημένο.

Πολύ μεγάλη νίκη και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε η Γκίνγκαμπ στην έδρα της Λιόν για την 10η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Η Ολιμπίκ αν και προηγήθηκε με 1-0 τελικά έχασε με 3-1.

Ο Λακαζέτ στο 57′ έκανε το 1-0 με πέναλτι. Στην επανάληψη, όμως, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σαν σίφουνες! Στο 47′ ο Σαλιμπίρ ισοφάρισε και στο 52′ ο Κόκο έκανε το 2-1., με τον ίδιο παίκτη να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 77΄.

Την ευκαιρία να πλησιάσει την κορυφή του Championnat έχασε η Τουλούζ, καθώς άφησε δύο βαθμούς στην έδρα της Ανζέ. Το τελικό 0-0 δεν άφησε κανέναν ικανοποιημένο.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχώρισε η νίκη της Λιλ επί της Μπαστιά με τους γηπεδούχους να φτάνουν τους 10 βαθμούς και να παίρνουν βαθιά βαθμολογική ανάσα. Για τους νικητές σκόραραν οι Κορσιά (51’) και Έντερ (57’), ενώ το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Ντιαλό (71’).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Μονακό-Μονπελιέ 6-2
(36΄πεν. Φαλκάο, 49΄ Μπαπέ, 64΄ Τζέφερσον, 74΄ Ζερμέν, 76΄ Λεμάρ, 89΄ Τραορέ – 9΄,61΄πεν. Μπουντεμπούζ)

Λιόν-Γκινγκάμπ 1-3
(37’ πεν. Λακαζέτ – 47’ Σαλιμπίρ, 52’, 77’ Κοκό)

Νανσί 6 -10αγ.

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι