Η Νις στην κορυφή με Μπαλοτέλι, εντυπωσιακή ξανά η Μετς

Ντεμπούτο με δύο γκολ έκανε στο γαλλικό πρωτάθλημα ο Μάριο Μπαλοτέλι, οδηγώντας τη Νις σε σπουδαία νίκη με 3-2 επί της Μαρσέιγ και διατηρώντας την στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με τη Μονακό.  Η Μετς συνεχίζει να εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις στο ξεκίνημα του γαλλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Φιλίπ Χιντσμπέργκερ πέρασε σαν «σίφουνας» από το «Μποζουάρ» επικρατώντας με 3-0 της Ναντ, και «συγκατοικεί» στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με την Μπορντό, ενώ στην κορυφή είναι η Μονακό, με ένα βαθμό περισσότερο.

Ντεμπούτο με δύο γκολ έκανε στο γαλλικό πρωτάθλημα ο Μάριο Μπαλοτέλι, οδηγώντας τη Νις σε σπουδαία νίκη με 3-2 επί της Μαρσέιγ και διατηρώντας την στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με τη Μονακό.

Ο Ιταλός επιθετικός άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 7ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν προσωρινά την κατάσταση και πέρασαν μπροστά με 2-1. Ο Μπαλοτέλι όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, καθώς ισοφάρισε στο 78΄, για να έρθει ο Σιπριέν στο 88΄ και να δώσει τη νίκη στην ομάδα της Κυανής Ακτής.

Η Μετς συνεχίζει να εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις στο ξεκίνημα του γαλλικού πρωταθλήματος και πιο συγκεκριμένα, φτάνοντας στην 4η αγωνιστική.

Η ομάδα του Φιλίπ Χιντσμπέργκερ πέρασε σαν «σίφουνας» από το «Μποζουάρ» επικρατώντας με 3-0 της Ναντ, και «συγκατοικεί» στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με την Μπορντό, ενώ στην κορυφή είναι η Μονακό, με ένα βαθμό περισσότερο.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Τούρκος επιθετικός Μεβλούτ Έρντιντς που πέτυχε και τα τρία τέρματα της ομάδας του (18΄, 45΄, 78΄).

Με δύο γκολ στο β΄ ημίχρονο, ένα στο ξεκίνημα κι ένα στις καθυστερήσεις, η Ρεν επικράτησε 2-0 της Καέν και ανέβηκε στην πρώτη οκτάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 4ης αγωνιστικής:

Παρί Σεν Ζερμέν-Σεντ Ετιέν 1-1
(66΄πεν. Λούκας Μόουρα – 90΄+1 Μπέριτς)

Λιόν-Μπορντό 1-3
(2΄ Καλουλού – 33΄ Μάλκομ, 71΄ Σέρτιτς, 90+1΄ Μενέζ)

Ανζέ-Ντιζόν 3-1
(15΄ Ντιεντιού, 67΄ Εντόι, 75΄ Εκαμπί – 8΄ Σαμαριτάνο)

Γκινγκάμπ-Μονπελιέ 1-1
(36΄ Κοκό – 10΄ Σανσόν)

Λοριάν-Νανσί 0-2
(33΄ Αϊτ Μπενασέρ, 88΄ Νταλέ)

Λιλ-Μονακό 1-4
(90΄ Παλμιέρι – 2΄ Σιντιμπέ, 17΄ Τραορέ, 48΄ Φαμπίνιο, 72΄ Γκλικ)

Μπαστιά-Τουλούζ 2-1
(20΄ Ντιαλό, 82΄ Μπένγκτσον – 67΄ Μπρεθγουέιτ)

Ναντ-Μετς 0-3
(18΄, 45΄, 78΄ Έρντιντς)

Ρεν-Καέν 2-0
(47΄ Σαϊντ, 90+3΄ Πρτσιτς)

Νις-Μαρσέιγ 3-2
(7΄πεν., 78΄ Μπαλοτέλι, 88΄ Σιπριέν – 14΄ Τοβέν, 72΄πεν. Γκομίς)