Βόλεϊ (Γ): Εύκολα Σερβία, Ολλανδία και Ρωσία, «φιλί ζωής» για Αργεντινή, πρωτιά οι ΗΠΑ

Μετρώντας αντίστροφα για την παρουσία της στα προημιτελικά του Ολυμπιακού Τουρνουά βόλεϊ των γυναικών, η Σερβία επιβλήθηκε 3-0 σετ της Κίνας και πλέον μετρά 3 νίκες και 1 ήττα, στο Β΄ όμιλο της διοργάνωσης. Αυτή ήταν η 2η ήττα για τις Κινέζες. Παράταση στο... όνειρο για την Αργεντινή, μετά τη νίκη της με 3-2 επί του ουραγού Καμερούν που αποκλείστηκε από τη συνέχεια με 4 ήττες σε ισάριθμες αγωνιστικές. Οι Αμερικανίδες επικράτησαν της Ιταλίας με 3-1 και κατάκτησαν, εκτός πολύ μεγάλου απροόπτου, την πρώτη θέση στο γκρουπ. Η Ολλανδία δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει το Πουέρτο Ρίκο στην 4η αγωνιστική του Β’ γκρουπ.

Μετρώντας αντίστροφα για την παρουσία της στα προημιτελικά του Ολυμπιακού Τουρνουά βόλεϊ των γυναικών, η Σερβία επιβλήθηκε 3-0 σετ της Κίνας και πλέον μετρά 3 νίκες και 1 ήττα, στο Β΄ όμιλο της διοργάνωσης. Αυτή ήταν η 2η ήττα για τις Κινέζες.

Τα σετ: 19-25, 19-25, 22-25

Αργεντινή-Καμερούν 3-2

Παράταση στο… όνειρο για την Αργεντινή, μετά τη νίκη της με 3-2 επί του ουραγού Καμερούν που αποκλείστηκε από τη συνέχεια με 4 ήττες σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Η ομάδα της Αργεντινής έσπασε το… ρόδι και με 1 νίκη – 3 ήττες θα «παλέψει» με την Ιαπωνία για μία θέση στα προημιτελικά.

Τα σετ: 19-25, 19-25, 22-25, 25-21, 15-13

ΗΠΑ-Ιταλία 3-1

Οι Ηνωμένες Πολιτείες σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε ισάριθμες συναντήσεις στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Β΄ ομίλου. Οι Αμερικανίδες επικράτησαν της Ιταλίας με 3-1 και κατάκτησαν, εκτός πολύ μεγάλου απροόπτου, την πρώτη θέση στο γκρουπ.

Αντίθετα, η απογοητευτική «σκουάντρα ατζούρα» του Μάρκο Μπονίτα παρέμεινε και σήμερα χωρίς βαθμό (0/4) και αποκλείστηκε και μαθηματικά από τα προημιτελικά.

Τα σετ: 25-22, 25-22, 23-25, 25-20.

Ολλανδία – Πουέρτο Ρίκο 3-0

Η Ολλανδία δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει το Πουέρτο Ρίκο στην 4η αγωνιστική του Β’ γκρουπ του Ολυμπιακού τουρνουά Βόλεϊ Γυναικών.

Οι «οράνιε» επικράτησαν με 3-0 κι έφτασαν στους 9 βαθμούς. Εν αντιθέσει με το Πουέρτο Ρίκο, που έμεινε στην τελευταία θέση του γκρουπ, χωρίς βαθμούς.

Τα σετ: 25-14, 25-22, 25-16

Ρωσία – Ιαπωνία 3-0

Η Ρωσία νίκησε εύκολα 3-0 σετ την Ιαπωνία για την 4η αγωνιστική του ολυμπιακού τουρνουά βόλεϊ γυναικών στο Ρίο και παρέμεινε στην πρώτη θέση του Α΄ ομίλου.

Η ρωσική ομάδα έχει το απόλυτο των βαθμών (12) στον όμιλό της, αφού έχει πετύχει 4 νίκες σε ισάριθμους αγώνες, ενώ η Ιαπωνία έχει μόνο μία νίκη και έχει υποστεί τρεις ήττες.

Τα σετ: 25-14, 30-28, 25-18

Βραζιλία – Κορέα 3-0

Η Βραζιλία νίκησε εύκολα 3-0 σετ την Κορέα για την 4η αγωνιστική του ολυμπιακού τουρνουά βόλεϊ γυναικών στο Ρίο και παρέμεινε στην πρώτη θέση του Α΄ ομίλου μαζί με τη Ρωσία που νωρίτερα επικράτησε επίσης 3-0 της Ιαπωνίας.

Η ομάδα της Βραζιλίας έχει μαζί με τη Ρωσία το απόλυτο των βαθμών (12) στον Α΄όμιλο, αφού έχουν από 4 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Τα σετ: 25-17, 25-13, 27-25

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»