Η Αυστραλία του Ποστέκογλου κέρδισε το Κύπελλο Εθνών Ασίας

Η Αυστραλία κατέκτησε το τρόπαιο στο Κύπελλο Εθνών Ασίας, το οποίο «φιλοξένησε». Οι "Socceroos» νίκησαν 2-1 στην παράταση τη Νότια Κορέα, στον τελικό του τουρνουά που διεξήχθη στο Σίδνεϊ παρουσία 76.385 θεατών, και κατέκτησαν τον πρώτο τίτλο της ιστορίας τους στη διοργάνωση.

Η Αυστραλία κατέκτησε το τρόπαιο στο Κύπελλο Εθνών Ασίας, το οποίο «φιλοξένησε». Οι «Socceroos» νίκησαν σήμερα 2-1 στην παράταση τη Νότια Κορέα, στον τελικό του τουρνουά που διεξήχθη στο Σίδνεϊ παρουσία 76.385 θεατών, και κατέκτησαν τον πρώτο τίτλο της ιστορίας τους στη διοργάνωση.

Οι «οικοδεσπότες» με προπονητή τον Ελληνα ομογενή, Ποστέκογλου, προηγήθηκαν στο 44΄ με τον Μάσιμο Λουόνγκο, ενώ η Νότια Κορέα έστειλε τον αγώνα στην παράταση, καθώς ισοφάρισε με τον Σον Χέουνγκ-μιν στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+1΄). Εκεί ο Τζέιμς Τροΐζι πέτυχε στο 105΄ το γκολ που χάρισε στα «καγκουρό» τη νίκη και το τρόπαιο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Αυστραλία εντάχθηκε στην Ασιατική Ποδοσφαιρική Συνομοσπονδία το 2006, ενώ το 2011 ηττήθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Εθνών Ασίας από την Ιαπωνία με 1-0 στην παράταση.

Στο μεταξύ, η αναμονή της Νότιας Κορέας για ένα τρίτο τρόπαιο στο Κύπελλο Εθνών Ασίας (σ.σ. το έχει κατακτήσει το 1956 και το 1960) συνεχίζεται, παρότι η ομάδα του Ούλι Στίλικε έφτασε φέτος για πρώτη φορά στον τελικό της διοργάνωσης μετά το 1988.

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Ρόι Κιν: «Έπινα πάρα πολύ όταν ήμουν στη Γιουνάιτεντ – Ήταν ντροπή»

Ο Ρόι Κιν μίλησε για τη περίοδο που βρισκόταν στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τις κακές συνήθειες που είχε.