6ος ο Πετρούνιας στους κρίκους, 7ος ο Κοσμίδης στο έδαφος

Την 6η θέση στον τελικό των κρίκων στο πλαίσιο του παγκοσμίου πρωταθλήματος ενόργανης γυμναστικής που πραγματοποιείται στην πόλη Νανίνγκ της Κίνας κατέλαβε ο Λευτέρης Πετρούνιας. Ο 24χρονος σπεσιαλίστας των κρίκων δεν μπόρεσε να επαναλάβει την εμφάνιση του προκριματικού όπου ήταν τρίτος με 15.733β., με αποτέλεσμα να περιοριστεί στην όγδοη θέση του τελικού, αφήνοντας πάντως πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

Ο αθλητής του Δημήτρη Ράφτη στο πρόγραμμα του τελικού με συντελεστή δυσκολίας 6,70 συγκέντρωσε 15.400 βαθμούς, επίδοση που δεν του επέτρεψε να διεκδικήσει θέση στην πρώτη τριάδα.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Κινέζος Γιάν Λιού με 15.933 βαθμούς, ενώ στην δεύτερη θέση βρέθηκε ο Βραζιλιάνος Αρτούρ Ναμπαρέτε Ζανέτι με 15.733β. Το τρίτο σκαλί του βάθρου των νικητών «μοιράστηκαν» οι Χάο Γιού (Κίνα) και Ντένις Αμπλιαζίν (Ρωσία) που συγκέντρωσαν από 15.700β.

7η θέση ο Κοσμίδης

Την 7η θέση στον τελικό των ασκήσεων εδάφους στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής που φιλοξενείται στο Νανίνγκ της Κίνας κατέκτησε ο Ελευθέριος Κοσμίδης. Ο αθλητής του Γιώργου Αγγέλου στο πρόγραμμα που είχε συντελεστή δυσκολίας 6,60, συγκέντρωσε 15.050 βαθμούς και δεν κατάφερε να βρεθεί στο βάθρο των νικητών. Το χρυσό μετάλλιο του αγωνίσματος κατέκτησε ο Ρώσος Ντένις Αμπλιαζίν με 15.750, ενώ στις δύο επόμενες θέσεις ακολούθησαν οι Κένζο Σιράι (Ιαπωνία) και Ντιέγκο Ιπόλιτο με 15.733 και 15.700 βαθμούς αντίστοιχα.

Ρόι Κιν: «Έπινα πάρα πολύ όταν ήμουν στη Γιουνάιτεντ – Ήταν ντροπή»

Ο Ρόι Κιν μίλησε για τη περίοδο που βρισκόταν στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τις κακές συνήθειες που είχε.