Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Στα πλέι οφ οι Μπόμπκατς, νέα ήττα για Μπακς και Αντετοκούνμπο

Ρεκόρ καριέρας με 44 πόντους πέτυχε ο Κάιρι Έρβινγκ στη νίκη της ομάδας του Κλίβελαντ, με 96-94 στην παράταση από τους Μπόμπκατς. Η ομάδα του Σάρλοτ που είχε πρώτο σκόρερ τον σέντερ Ολ Τζέφερσον με 24 πόντους και 15 ριμπάουντ εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα πλέι οφ με τη νίκη αυτή, δεύτερη παρουσία των Μπόμπκατς σε πλέι οφ στην ιστορία τους. Η πρώτη ήταν τη σεζόν 2009-10.

Ο Τζέφερσον ήταν αυτός που με μία εύστοχη βολή, 2,3΄΄ πριν το τέλος της παράτασης, χάρισε διαφορά δύο πόντων στο Σάρλοτ. Οι ελπίδες των Καβαλίερς για παρουσία στα πλέι οφ εξανεμίστηκαν με αυτή την ήττα.

Νέα ήττα και μάλιστα εντός έδρας για Μπακς και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο με τους Ράπτορς να επικρατούν 102-98, χάρη στους 15 πόντους του ΝτεΜαρ Ρόουζαν στην 4η περίοδο, από τους 23 που πέτυχε συνολικά. Το προβάδισμα άλλαξε… χέρια 9 φορές στις αρχές της 4ης περιόδου, αλλά το τρίποντο του Γκρέιβις Βάσκες, 5.24» πριν τη λήξη επέτρεψε στους Ράπτορς να οικοδομήσουν μικρή διαφορά, την οποία και διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Στα 24’49» που αγωνίστηκε ο Αντετοκούνμπο είχε απολογισμό 4 πόντους με 2/2 βολές, 1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος. Αρνητικό ρεκόρ για τους Μπακς, αφού με την 5η σερί ήττα και 13η στα τελευταία 14 παιχνίδια, θα τελειώσουν την κανονική περίοδο με το χειρότερο ρεκόρ της 45χρονης ιστορίας τους, σπάζοντας το 20-62 που είχαν τη σεζόν 1993-94. Αυτή η νίκη διατηρεί τους Ράπτορς στην 3η θέση της Ανατολικής Περιφέρειας.

Οι Μπουλς επικράτησαν 100-92 των Τίμπεργουλβς με τον Ντι Τζέι Ογκάστιν να σημειώνει 25 πόντους. Αυτή ήταν η 5η σερί νίκη των Μπουλς επί της ομάδας της Ουάσιγκτον. Ο Ογκάστιν ευστόχησε σε 6 τρίποντα, ενώ ο Γιοακίμ Νοά σημείωσε νταμπλ νταμπλ για 5ο διαδοχικό αγώνα.

Συνοπτικά, σε αγώνες για το ΝΒΑ που έγιναν τα ξημερώματα σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Ορλάντο-Μινεσότα 100-92

Σικάγο-Ουάσινγκτον 96-78

Σάρλοτ-Κλίβελαντ 96-94 (παρ.)

Ντιτρόιτ-Βοστόνη 115-111

Μπρούκλιν-Φιλαδέλφεια 105-101

Τορόντο-Μιλγουόκι 102-98