Και υπό βροχή ο Μπολτ ήταν «κεραυνός» στη Μόσχα

Υπό βροχή ο Γιουσέιν Μπολτ στέφθηκε για δεύτερη φορά (μετά το 2009) παγκόσμιος πρωταθλητής στα 100μ. με χρόνο 9.77. Ο Τζαμαϊκανός σούπερ σταρ άφησε πίσω του την αποτυχία της Νταεγού (όπου είχε άκυρη εκκίνηση και αποκλείστηκε) και παρά την πίεση του Αμερικανός Τζάστιν Γκάτλιν, που πήρε το ασημένο με 9.85, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου της Μόσχας. Χρυσά και για τους Ντιμπάμπα, Πέρκοβιτς, Ρις και Ίτον...

Υπό βροχή ο Γιουσέιν Μπολτ στέφθηκε για δεύτερη φορά (μετά το 2009) παγκόσμιος πρωταθλητής στα 100μ. με χρόνο 9.77. Ο Τζαμαϊκανός σούπερ σταρ άφησε πίσω του την αποτυχία της Νταεγού (όπου είχε άκυρη εκκίνηση και αποκλείστηκε) και παρά την πίεση του Αμερικανός Τζάστιν Γκάτλιν, που πήρε το ασημένο με 9.85, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου της Μόσχας. Το χάλκινο κατέκτησε ο Τζαμαϊκανός Νέστα Κάρτερ με 9.95 σε μια κούρσα όπου στις πρώτες πέντε θέσεις τερμάτισαν τέσσερις Τζαμαϊκανοί, χωρίς ανάμεσά τους να βρίσκονται ο Ασάφα Πάουελ και ο Γιόχαν Μπλέικ!

Η Ντιμπάμπα το χρυσό

Η «χρυσή» Ολυμπιονίκης του Λονδίνου, Τίρουνες Ντιμπάμπα, ήταν η μεγάλη νικήτρια στον τελικό των 10.000μ. του Παγκοσμίου πρωταθλήματος της Μόσχας. Η κορυφαία δρομέας από την Αιθιοπία τερμάτισε πρώτη σε 30:43.35 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, αφήνοντας στην 2η θέση την Γκλάντις Τσερόνο από την Κένυα με 30:45.17 και στην 3η θέση την Μπελαϊνές Ολτζιρά από την Αιθιοπία με 30:46.98.

Η Πέρκοβιτς το χρυσό

Η Σάντρα Πέρκοβιτς από την Κροατία, με βολή στα 67.99, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σφυροβολία του Παγκοσμίου πρωταθλήματος της Μόσχας. Το ασημένιο πήρε η Γαλλίδα Μελίνα Ρομπέρ-Μισόν με 66.28 και το χάλκινο η Κουβανή Γιαρέλις Μπάριος με 64.96.

Η Ρις το χρυσό

Μπορεί στον προκριματικό να προκρίθηκε με το… ζόρι (12η με 6.57), ωστόσο στον τελικό η Μπρίτνεϊ Ρις επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της στο μήκος. Η Αμερικανίδα Ολυμπιονίκης και παγκόσμια πρωταθλήτρια στην Νταεγού, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στη Μόσχα με άλμα στα 7.01. Το ασημένο πήρε η Νιγηριανή Μπλέσινγκ Οκαγκμπάρε με 6.99 και το χάλκινο η Σέρβα Ιβάνα Σπάνοβιτς με 6.82.