![Εκδήλωση ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης για την Ψυχική Υγεία](https://www.in.gr/wp-content/uploads//validated_ingr/wwwroot/www.in.gr/files/1/Media/2012/06/26/aFISAmETS.jpg)
Εκδήλωση ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης για την Ψυχική Υγεία
Οι Μονάδες Ψυχοκοινωνικής Αποκατάστασης της Δομής Αττικής της Εταιρίας Κοινωνικής Ψυχιατρικής και Ψυχικής Υγείας, σε συνεργασία με το Συνεταιρισμό Δραστηριοτήτων Ψυχικής Υγείας «Πυξίδα» και τον Εξωραϊστικό, Πολιτιστικό και Αθλητικό Σύλλογο «Ο Αρδηττός», σας προσκαλούν στην εκδήλωση «Προάγοντας την ψυχική υγεία: Επικοινωνία, Δημιουργικότητα, Παιχνίδι», την Τετάρτη 4 Ιουλίου 2012 στον πεζόδρομο της οδού Νικηφόρου Θεοτόκη στο Μετς.
Spotlight
-
«Πυρ ομαδόν» στην κυβέρνηση για οργανωμένο έγκλημα και υποκλοπές – «Το Μαξίμου επιτίθεται στη Δημοκρατία»
-
Σκάνδαλο υποκλοπών: Γιατί η ΕΥΠ παρακολουθούσε τον πρώην εισαγγελέα Οικονομικού Εγκλήματος Χρήστο Μπαρδάκη και τον Σπύρο Κουσουνή;
-
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Όταν οι Γάλλοι πολιτικοί «βυθίζονται» στον Σηκουάνα
-
Πέθανε η αστέρας του YouTube Tatyana Ozolina - Το ταξίδι στην Ελλάδα και το μοιραίο τροχαίο στην Τουρκία
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 4 Ιουλίου 2012 (19:00-22:00) στον πεζόδρομο της οδού Νικηφόρου Θεοτόκη στο Μετς και θα περιλαμβάνει βιωματικό δρώμενο για παιδιά με παιχνίδια, κατασκευές, ζωγραφική και ανοιχτή συζήτηση με τη συμμετοχή γονέων και ψυχολόγων.
Γενικός σκοπός του Προγράμματος Ευαισθητοποίησης είναι η αλλαγή της στάσης της κοινότητας απέναντι στην ψυχική νόσο και η προώθηση της κοινωνικής αλληλεγγύης, η προαγωγή της ψυχικής υγείας του πληθυσμού και η πρόληψη των ψυχικών διαταραχών, καθώς και η ψυχοκοινωνική επανένταξη των ψυχικά ασθενών στο πλαίσιο της ολοκλήρωσης της ψυχιατρικής μεταρρύθμισης που επιτελείται στη χώρα.
Βασικός στόχος της ημερίδας είναι η ενημέρωση-ευαισθητοποίηση παιδιών και γονέων σε θέματα ψυχικής υγείας, μέσω επαφών και συζητήσεων με ψυχολόγους, καθώς και μέσω της συμμετοχής τους στο βιωματικό δρώμενο που θα πραγματοποιηθεί.
Μετά το τέλος της εκδήλωσης θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης στους συμμετέχοντες.
Η συμμετοχή είναι δωρεάν.
Πληροφορίες στο τηλέφωνο 210 95 97 160.
health.in.gr
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις