Παρασκευή 26 Ιουλίου 2024
Δράμα – Ολυμπιακός 20-26: Έκανε το 2-0 και προκρίθηκε στους τελικούς

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 26-20 της Δράμας εκτός έδρας και με 2-0 στις νίκες πέρασε στους τελικούς του πρωταθλήματος όπου περίμενε ήδη η ΑΕΚ.

Στους τελικούς του πρωταθλήματος προκρίθηκε, για μία ακόμη σεζόν, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή.

Μετά την ιστορική βραδιά στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, τον τελικό του EHF European Cup με την Βάλουρ και την απώλεια του ευρωπαϊκού τίτλου στη διαδικασία των πέναλτι, ο Θρύλος επέστρεψε στην Handball Premier, επικράτησε με 26-20 της Δράμας εκτός έδρας, στον δεύτερο ημιτελικό των πλέι οφ και με 2-0 στη σειρά, «σφράγισε» το εισιτήριο για την τελική φάση (κόντρα στην ΑΕΚ).

Πέρασε από την Δράμα και έκλεισε θέση στους τελικούς της Handball Premier ο Ολυμπιακός.

Ο Ολυμπιακός «έκλεισε» τα πρώτα 10 λεπτά, με +3 (3-6) προβάδισμα, μετά από γκολ του Βίντα στην κόντρα (9:36). Η Δράμα ισοφάρισε σε 6-6 και στη συνέχεια, προηγήθηκε με 7-6, όμως ο Θρύλος αντέδρασε και προσπέρασε με 10-8, με τον Μιχαηλίδη, στο 23:56. Ο Κανδύλας «έγραψε» το 12-9, στο 25ο λεπτό, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-12, αλλά ο Τζηράς διαμόρφωσε το 14-12 του ημιχρόνου (29:58).

Παρέμεινε μπροστά και πήρε την πρόκριση

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά στο δεύτερο μέρος, με τον Τζηρά να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (13-18), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (39:18). Η Δράμα μείωσε σε 20-18, αλλά ο Ολυμπιακός «ανέβηκε» ξανά στο +5 (18-23), με τον Παπαβασίλη στην κόντρα (51:20). Ο Τσιγαρίδας έκανε το 25-19, στο 57ο λεπτό, με τον Θρύλο να επικρατεί με 26-20, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαβασίλη (59:32). Μια νίκη που έδωσε στον Ολυμπιακό την πρόκριση στους τελικούς της Handball Premier.

Οι εντυπωσιακές ενέργειες των «μικρών» και τα… χορευτικά του Τσικίνιο στην Ολλανδία (vid)

Δείτε φάσεις και γκολ από τη χθεσινή (25/7) προπόνηση του Ολυμπιακού στην Ολλανδία.