Δευτέρα 17 Ιουνίου 2024
Καϊζερσλάουτερν – Λεβερκούζεν 0-1: Πήρε και το Κύπελλο η Μπάγερ

Αν και έπαιξε για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, η Λεβερκούζεν επικράτησε με 1-0 της Καϊζερσλάουτερν και πανηγύρισε το πρώτο νταμπλ της ιστορίας της.

Το πήρε κι αυτό η Λεβερκούζεν! Χάρη στο γκολ του Τζάκα κι ενώ έπαιζε για ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κουσουνού, η ομαδάρα του Τσάμπι Αλόνσο επικράτησε με 1-0 της Καϊζερσλάουτερν στον τελικό Κυπέλλου και έκανε (αήττητο) νταμπλ στην Γερμανία για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Στο 4ο λεπτό ο Χραντέτσκι έσωσε μετά από σουτ του Χάνσλικ και στο 10′ ήταν σειρά του Κραλ να σώσει μετά από πλασέ του Φρίμπονγκ. Στο 15′ η Λεβερκούζεν έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Βιρτς και στο επόμενο λεπτό ο Τζάκα με τρομερό σουτ έκανε το 0-1.

Στο 26ο λεπτό το σουτ του Γριμάλδο πέρασε μόλις έξω και στο 27′ ο Ισπανός αστόχησε και πάλι. Στο 34′ ο Ρεδόνδο αστόχησε από κοντά ενώ στο 44′ η Λεβερκούζεν έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κοσουνού.

Στο 56ο λεπτό η κεφαλιά του Στάνισιτς πέρασε μόλις έξω ενώ στο 62′ ο Χραντέτσκι κράτησε όρθια την ομάδα του σε προσπάθεια του Άτσε. Στο 75′ ο Φριμπόνγκ βρέθηκε απέναντι στον Κραλ, αλλά έχασε το κοντρόλ και μαζί μεγάλη ευκαιρία για το 2-0.

Καϊζερσλάουτερν: Κραλ, Τόμιακ, Ρίτερ, Τσίμερ (90+3’ Τουρέ), Ελβέντι, Ζολίνσκι (74’ Τατσί), Κάλοτς, Ρασλ (83’ Οπόκου), Πούχατς, Χάνσλικ (46’ Άτσε), Ρεδόνδο (83’ Kλεμέντ).

Λεβερκούζεν: Χραντέτσκι, Τα, Κοσουνού, Ταπσόμπα, Φριμπόνγκ (90+3’ Τέλα), Γριμάλδο (85’ Χινκαπιέ), Τζάκα, Άντριχ, Χόφμαν (46’ Στάνισιτς), Βιρτς (90+3’ Χλόζεκ), Σικ (46’ Αντλί).