![Φιορεντίνα: Ζευγάρι 80άρηδων έρχονται στην Αθήνα για τον τελικό](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/05/biola.png)
Φιορεντίνα: Ζευγάρι 80άρηδων έρχονται στην Αθήνα για τον τελικό
Ένας 87χρονος και η 83χρονη σύζυγός του, κάτοχοι διαρκείας της Φιορεντίνα από το 1980, θα ταξιδέψουν στην Αθήνα για τον τελικό του Conference League.
Spotlight
-
«Έβγαζε αφρούς από το στόμα» - Νέες μαρτυρίες για τον θάνατο του 64χρονου στην Αρκαδία
-
Οι άγραφοι κανόνες για την παραμονή του σκύλου μας στην παραλία - Τι ορίζει ο νόμος
-
Όλα όσα ξέρουμε για τον Σηκουάνα: Από πού πήρε το όνομά του, τι βάθος έχει και άλλα...
-
Γαλλίδα χάθηκε ψάχνοντας την κόρη της σε μονοπάτι στα Χανιά - Εντοπίστηκαν και οι δύο σοκαρισμένες
Στις 29 Μαΐου η Φιορεντίνα και ο Ολυμπιακός θα αναμετρηθούν στην OPAP Arena για το τρόπαιο του Europa Conference League. Ενα ματς που περιμένουν πώς και πώς οι οπαδοί των δύο ομάδων, οι οποίοι αναμένεται να «εξαφανίσουν» τα εισιτήρια που δικαιούνται.
Για τους φίλους των βιόλα, το ταξίδι μπορεί να είναι αρκετά μεγάλο, ωστόσο κάποιοι δεν αποθαρρύνονται και θα κάνουν τα πάντα για να βρεθούν δίπλα στην ομάδα τους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ο 87χρονος Ρέντσο και την 83χρονη Ροζάνα, ένα ζευγάρι από την Τοσκάνη, το οποίο αγαπάει την Φιορεντίνα τόσο ώστε να είναι κάτοχοι διαρκείας από το 1980.
Οι δυο τους, λοιπόν, αποφάσισαν να έρθουν στην Αθήνα για το μεγάλο παιχνίδι και θα το κάνουν διανύοντας 1.200 χιλιόμετρα.
Αυτή θα είναι συνολικά η απόσταση που θα καλύψουν με το αμάξι καθώς θα ταξιδέψουν με πλοίο από το Μπρίντεζι στην Ηγουμενίτσα και από εκεί θα έρθουν στην Αθήνα. Όπως αναφέρει στο σχετικό της θέμα η La Repubblica, ο γιος τους είναι αυτός που φρόντισε να τους κλείσει τα εισιτήρια για τον τελικό, ελπίζοντας ότι οι γονείς του θα πάρουν μια μεγάλη χαρά από την ομάδα τους σε αυτή την ηλικία. Να τη δουν να κατακτά ευρωπαϊκό τίτλο, ο οποίος θα είναι ο δεύτερος μετά το κύπελλο Κυπελλούχων το 1961.
Τόσες δεκαετίες μετά, οι βιόλα για ακόμη μία φορά, αφού ήταν και στον περσινό τελικό της ίδιας διοργάνωσης, θα διεκδικήσουν ένα ευρωπαϊκό τρόπαιο και ο Ρέντσο με τη Ροζάνα θα είναι εκεί αυτή τη φορά, δίπλα στην ομάδα που αγαπάνε από παιδιά. Την ομάδα που περιμένει 23 χρόνια για να κατακτήσει μια κούπα.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις