Σάββατο 04 Μαϊου 2024
«Μηχανή» των γκολ ο Ολυμπιακός: Οι τρεις διψήφιοι, το double-double και η πολυφωνία

Ο Ολυμπιακός έχει φτάσει τα 101 γκολ την τρέχουσα χρονιά – Ποιο είναι το πρώτο «κανόνι», ποιοι οι διψήφιοι, πόσοι έχουν σκοράρει συνολικά φέτος

Αναμφίβολα το πιο δυνατό «όπλο» του Ολυμπιακού φέτος είναι η επίθεση και η ευκολία με την οποία πετυχαίνει γκολ.

Με τα δύο τέρματα επί του ΠΑΟΚ χθες (21/4), οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν συνολικά τα 101 γκολ την 2023-24 περίοδο και ενώ ακόμα απομένουν 5 ματς για την ολοκλήρωση των play offs της Stoiximan Superleague και άλλα δύο παιχνίδια (τουλάχιστον) για το Europa Conference League.

«Έσπασε» το φράγμα των 100 τερμάτων

Tο «φράγμα» των 100 γκολ έσπασε με το τέρμα του Κίνι και ο Ζέλσον Μαρτίνς πέτυχε το 101ο, μετά την πανέμορφη συνεργασία των παικτών του Ολυμπιακού.

Πρώτο «κανόνι» των Πειραιωτών φέτος είναι ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί, με 27 γκολ σε 42 ματς, ενώ ακολουθεί ο Ντάνιελ Ποντένσε με 13 τέρματα σε 39 παιχνίδια και την πρώτη τριάδα συμπληρώνει ο Κώστας Φορτούνης με 11 γκολ, με τον αρχηγό να έχει κάνει double-double με 18 ασίστ τη φετινή αγωνιστική περίοδο σε 43 ματς.

Από εκεί και πέρα, συνολικά φέτος έχουν σκοράρει 17 διαφορετικοί παίκτες σε όλες τις διοργανώσεις για τον Ολυμπιακό. 9 γκολ έχει ο Μασούρας, 7 ο Γιόβετιτς, 6 ο Ελ Αραμπί, 4 ο Ναβάρο, 3 ο Ροντινέι, από δύο έχουν ο Κίνι και ο Αλεξανδρόπουλος, ενώ ένα τέρμα έχουν σημειώσει οι Καρβάλιο, Ρέτσος, Ντόι, Ιμπόρα, Μαντί Καμαρά, Τσικίνιο και Ζέλσον Μαρτίνς.

Φενέρμπαχτσε – Μονακό 62-65: Πήρε το «θρίλερ» και ισοφάρισε σε 2-2!

Η Μονακό επικράτησε 65-62 στην έδρα της Φενέρμπαχτσε και πλέον η πρόκριση στο Final Four θα κριθεί στο Game 5.