Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός 61-53: «Καθάρισε» με όπλο την άμυνα και πάει για... στέψη στη Λεωφόρο

Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός 61-53: «Καθάρισε» με όπλο την άμυνα και πάει για… στέψη στη Λεωφόρο

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού στον τρίτο τελικό με 61-53 και πάει στη Λεωφόρο για να σφραγίσει τον τίτλο.

Ο Ολυμπιακός «πάτησε» τον Παναθηναϊκό με 61-53 στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, έκανε το 2-1 στην σειρά των τελικών και απέκτησε προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Οι «ερυθρόλευκες» επιβλήθηκαν στον τρίτο τελικό των πλέι οφ και με δεδομένο ότι πρωταθλήτρια αναδεικνύεται η ομάδα που θα πετύχει τρεις νίκες, το συγκρότημα του Θάνου Νίκλα έχει πλέον τη δυνατότητα να πανηγυρίσει το τρόπαιο στον τέταρτο τελικό που είναι προγραμματισμένος για την προσεχή Τετάρτη (24/4, 17:00) στο «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Έβαλε τις βάσεις, αντέδρασε ο Παναθηναϊκός

Ο Ολυμπιακός έδειξε να βάζει τις βάσεις για την επικράτησή του στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν σημείωσε επιμέρους σκορ 20-7 και προηγήθηκε 31-19 στο ημίχρονο. Όμως, ο Παναθηναϊκός δεν παρέδωσε τα όπλα και με τρίποντο της Σταμολάμπρου μείωσε σε 52-50, 2:40 πριν τη λήξη του αγώνα.

Με τρίποντο της Νικολοπούλου ο Ολυμπιακός απέκτησε προβάδισμα εννέα πόντων (59-50), περίπου 1,5 λεπτό πριν το τέλος, αλλά η Παυλοπούλου «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο για το 59-53.

Η Τζόουνς είχε την ευκαιρία να μειώσει για τον Παναθηναϊκό, αλλά αστόχησε και στις δύο βολές που κλήθηκε να εκτελέσει, στη συνέχεια κύλησε ο χρόνος χωρίς οι «πράσινες» να καταφέρουν να σκοράρουν και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη επί του «αιωνίου» αντιπάλου που τον φέρνει «μια ανάσα» από την κατάκτηση του τίτλου.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 31-19, 41-33, 61-53.

Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 14 (2/2 τρίποντα), Κυριακούδη, Σπυριδοπούλου (6 ριμπάουντ), Σύρρα, Καμπισιούλη, Νικολοπούλου 12 (1/3 τρίποντα), Καρλάφτη 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Αναστασοπούλου, Δίελα, Χριστινάκη 10 (10 ριμπάουντ), Κολλάτου, Τόμπιν 13 (6 ριμπάουντ)

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 11, Καρακασίδου, Παυλοπούλου 5 (2 ριμπάουντ), Τσβίτκοβιτς 4 (5 ριμπάουντ), Μπάτσιου, Σωτηρίου 6, Πατσιατζή, Αλεξανδρή, Τζόουνς 13 (11 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 14 (16 ριμπάουντ), Χαιριστανίδου

Ο Κλοπ μίλησε για το μεγάλο «διπλό» του Ολυμπιακού επί της Άστον Βίλα!

Τι είπε ο Γιούργκεν Κλοπ για τον θρίαμβο του Ολυμπιακού στο Μπέρμιγχαμ…