Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Μακάμπι - Μπασκόνια 113-85: «Υπερηχητική» πρόκριση και τώρα... Παναθηναϊκός

Μακάμπι – Μπασκόνια 113-85: «Υπερηχητική» πρόκριση και τώρα… Παναθηναϊκός

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ «διέλυσε» τη Μπασκόνια με 113-85 στο Βελιγράδι και θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στα playoffs της Euroleague.

H Μακάμπι επιβλήθηκε της Μπασκόνια με στο Βελιγράδι και προκρίθηκε στα playoffs της Euroleague, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό με μειονέκτημα έδρας. Κορυφαίος για τους Ισραηλινούς ήταν ο εκπληκτικός Λορέντζο Μπράουν που είχε 29 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με ένα γρήγορο 6-0 της Μακάμπι με όλους τους πόντους να προέρχονται από τον Λορέντζο Μπράουν που είχε 2/2 τρίποντα στο ξεκίνημα. To παιχνίδι στην αρχή του βρήκε και τις δύο ομάδες να είναι αρκετά νευρικές και άστοχες και κυρίως η Μπασκόνια. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους Ισραηλινούς μπροστά στο σκορ με 28-15 και το Μπράουν να είναι φοβερός με 13 πόντους.

Tρομακτική η Μακάμπι και στο δεύτερο ημίχρονο

To δεύτερο δεκάλεπτο σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Τσίμα Μονέκε που γύρισε τον αριστερό του αστράγαλο 6,30 λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης και τέθηκε νοκ άουτ από το παιχνίδι. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ παράλληλα ανέβασε τη διαφορά στους 20 ( 41-21) πέντε λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Το ημίχρονο τελείωσε με τη Μακάμπι να προηγείται με 55-36 και τον Λορέντζο Μπράουν να έχει 21(!) πόντους. Ο Μπάλντουιν είχε 11, ενώ από πλευράς Μπασκόνια, ο ΜακΙντάιρ είχε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ να διατηρεί μια διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τους Ισραηλινούς να σουτάρουν με αδιανόητα ποσοστά πίσω από τα 6.75 και να προηγούνται με διαφορά 25 πόντων και 86-61.

Στην τελευταία και καταληκτική περίοδο τίποτα δεν άλλαξε και η Μακάμπι συνέχισε να προηγείται με διψήφιες διαφορές και συγκεκριμένα με διαφορές κοντά ή λίγο πάνω από τους 20 πόντους. Το παιχνίδι τελικά τελείωσε με τη Μακάμπι να νικά με 113-85 και πολυτιμότερο παίκτη τον Λορέντζο Μπράουν που είχε 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Άγριο ξύλο μεταξύ οπαδών πριν το Τζένοα – Κάλιαρι (vid)

Ακόμα ένα περιστατικό οπαδικής βίας έρχεται να ταράξει την Ιταλία.