Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Σοκ στις καθυστερήσεις για την Τσέλσι (2-2), στην τετράδα η Τότεναμ (3-1)

Η Τσέλσι πλήρωσε μια ολιγωρία στο φινάλε και έμεινε στο 2-2 με τη Σέφιλντ, ενώ τετράδας πανηγύρισε η Τότεναμ με 3-1 επί της Νότιγχαμ Φόρεστ.

Επιστροφή στις… γκέλες για την Τσέλσι, η οποία δεν κατάφερε να νικήσει την ουραγό της βαθμολογίας της Premier League, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες 2-2 στο «Bramall Lane».

Η Τσέλσι δεν «καθάρισε» το παιχνίδι και το πλήρωσε ακριβά στις καθυστερήσεις.

Οι «μπλε» ξεκίνησαν ιδανικά το ματς, με τον Τιάγκο Σίλβα να βρίσκει δίχτυα και να κάνει το 1-0 μόλις στο 11ο λεπτό της συνάντησης. Όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 32′ με τον Τζέιντεν Μπόγκλε να κάνει το 1-1, σκορ με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Το σύνολο του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 66′, με τον Νόνι Μαντουέκε να κάνει το 2-1. Η Σέφιλντ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, με τον Όλιβερ ΜακΜπέρνι να σκοράρει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Άλμα… Champions League για την Τότεναμ (3-1)

Ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα στη μάχη που δίνει για την είσοδό της στην τετράδα πήρε η Τότεναμ, που επιβλήθηκε με 3-1 της Νότιγχαμ Φόρεστ εντός έδρας. Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου έκανε το 1-0 με αυτογκόλ του Μουρίγιο στο 15′, με τη Νότιγχαμ να φέρνει την αναμέτρηση στα ίσα στο 27′ με δράστη τον Κρις Γουντ ο οποίος έκανε το 1-1. Οι Λονδρέζοι πάντως είχαν ακόμα δύο τέρματα για να πάρουν τη νίκη. Ο Μίκι Φαν ντε Βεν στο 52′ έδωσε τα ηνία στην ομάδα του, για να έρθει ο Πέδρο Πόρο να κάνι το τελικό 3-1.

Άγριο ξύλο μεταξύ οπαδών πριν το Τζένοα – Κάλιαρι (vid)

Ακόμα ένα περιστατικό οπαδικής βίας έρχεται να ταράξει την Ιταλία.