Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Ασταμάτητη η Λεβερκούζεν (1-0) – Ήττα με ανατροπή για την τραγική Μπάγερν (2-3)

Ένα τρίποντο μακριά από την «σαλατιέρα» βρίσκεται η Λεβερκούζεν που νίκησε εκτός έδρας την Ουνιόν (0-1) – Δεν σηκώνει κεφάλι η Μπάγερν που ηττήθηκε με ανατροπή από την Χάιντενχαϊμ.

Έτοιμη για την στέψη της ως πρωταθλήτρια Γερμανίας είναι η Λεβερκούζεν, η οποία πλέον είναι μία νίκη μακριά από το να πανηγυρίσει την πρώτη «σαλατιέρα» της ιστορίας της. Οι «ασπιρίνες» πέρασαν και από το Βερολίνο για την 28η αγωνιστική της Bundesliga, επικρατώντας με 1-0 της Ουνιόν με το γκολ-πέναλτι του Βιρτζ (45+8′), και εκτοξεύτηκε στο +16, αφού εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Μπάγερν.

Λευκή πετσέτα έχει πετάξει εδώ και κάποιες αγωνιστικές η Μπάγερν Μονάχου, η οποία έχει «εθιστεί» στην ήττα.

Οι Βαυαροί αν και προηγήθηκαν με 2-0 της Χάιντενχαϊμ με τα γκολ των Κέιν και Γκνάμπρι (38′,45′), δεν κατάφεραν να πάρουν το «διπλό» αφού οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν μία ιστορική, για τον σύλλογο, ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 50′ ο Σέσα μείωσε το σκορ και ένα λεπτό αργότερα ισοφάρισε ο Κλέιντιστ. Η Μπάγερν βγήκε να πιέσει για το γκολ της νίκης, όμως αυτό το βρήκε η Χάιντενχαϊμ στο 79′ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Κλέιντιστ.

Η Μάιντς πήρε σημαντική εντός έδρας νίκη απέναντι στην Ντάρμσταντ με το εμφατικό 4-0 και «σκαρφάλωσε» στη 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα που οδηγεί στα μπαράζ για την αποφυγή του υποβιβασμού. Η ομάδα του Μπο Χένρικσεν με την «ντοπιέτα» του Λι (80′,84) και τα τέρματα των Χάντσε-Όλσεν (32′), Μπράγιαν Γκρούντα (60′) πήρε το υπερπολύτιμο τρίποντο, ενόψει της δύσκολης συνέχειας και της «μάχης» που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού στις τελευταίες θέσεις του γερμανικού πρωταθλήματος.

Το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής

Άιντραχτ – Βέρντερ 1-1 (77′ Τούτα / 62′ Βέλκοβιτς)
Χάιντενχαϊμ – Μπάγερν 3-2 (50′ Σέσα, 51′, 79′ Κλάιντινστ / 38′ Κέιν, 45′ Γκνάμπρι)
Κολωνία – Μπόχουμ 2-1 (90′ Τίγκες, 90+2′ Βάλντσμιντ / 53′ Πάσλακ)
Ουνιόν – Λεβερκούζεν 0-1 (45+8′ Βιρτς)
Μάιντς – Ντάρμστατ 4-0 (32′ Χάνκε-Όλσεν, 60′ Γκρούντα, 80′, 84′ Λι)
Φράιμπουργκ – Λειψία 1-4 (59′ Γκρίφο / 1′ Χαϊντάρα, 18′, 44′ Οπέντα, 54′ Σέσκο)
6/4 19:30 Ντόρτμουντ – Στουτγκάρδη
7/4 16:30 Χόφενχαϊμ – Άουγκσμπουργκ
7/4 16:30 Βόλφσμπουργκ – Γκλάντμπαχ

Με Φουντούλη και Γεννηδουνιά συνεχίζει να γράφει ιστορία

Ο Ολυμπιακός επιστρέφει στο Final 4 μετά από πέντε χρόνια και ήδη κάνει όνειρα για την ανάδειξη του σε πρωταθλητή Ευρώπης για τρίτη φορά μετά το 2002 και το 2018.