Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Mπολόνια – Σαλερνιτάνα 3-0: Όλο και πιο κοντά στο σεντόνι οι «ροσομπλού» (vid)

Η Μπολόνια συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της στην φετινή Serie A με τους «ροσομπλού» να επικρατούν της Σαλερνιτάνα με 3-0 και να εδραιώνονται στην πρώτη τετράδα – Γκολ από τον Μπάμπη Λυκογιάννη

Ακόμη ένα βήμα για την εξασφάλιση της συμμετοχής της στο νέο Champions League έκανε σήμερα (1/4) η Μπολόνια, που επικράτησε 3-0 της ουραγού Σαλερνιτάνα στο «Ρενάτο Νταλ΄Αρα», στην αναμέτρηση για την 30η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Τιάγκο Μότα έβαλε τις βάσεις νίκης από το πρώτο ημίχρονο, με τους «ροσομπλού» να φτάνουν στο 2-0 με τα γκολ των Ορσολίνι (14′) και Σαλεμάκερς (44′). Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι πλέον κάνουν τα σχέδιά τους για την δεύτερη κατηγορία αφού παραμένουν ουραγοί, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε κανένα σημείο του αγώνα και μοιραία ήρθε ακόμα μία ήττα.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μπάμπης Λυκογιάννης με ωραία κίνηση και σουτ, με την Μπολόνια να βρίσκεται στο +6 από την 5η Ρόμα, που αντιμετωπίζει αργότερα την Λέτσε.

Για την Σαλερνιτάνα ως βασικός αγωνίστηκε ο Κώστας Μανωλάς, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 83ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής και η βαθμολογία της Serie A έχουν ως εξής:Νάπολι-Αταλάντα 0-3

(26΄ Μίραντσουκ, 45΄ Σκαμάκα, 88΄ Κουπμάινερς)

Τζένοα-Φροζινόνε 1-1